W artykule XIV pisaliśmy o dawnych książkach kucharskich, które królowały na przestrzeni XVIII i XIX wieku.
12 lipca obchodziliśmy 127. rocznicę urodzin Brunona Schulza. Autor słynnych „Sklepów cynamonowych” był polskim prozaikiem żydowskiego pochodzenia, grafikiem, malarzem, rysownikiem i krytykiem literackim.
9 lipca przypada 75. rocznica śmierci znanej poetki Marii Jasnorzewskiej – Pawlikowskiej. Maria Janina Teresa Pawlikowska-Jasnorzewska z domu Kossak, primo voto Bzowska, secundo voto Pawlikowska, tertio voto Jasnorzewska to polska dramatopisarka dwudziestolecia międzywojennego.
Jan Bajtlik jest twórcą ilustracji, plakatów i książek dla dzieci, które zostały docenione przez szerokie grono polskich i zagranicznych odbiorców. Artysta jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykładowcą na Polsko – Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej .
29 czerwca przypada 120. rocznica urodzin Antoine de Sant-Exupéry’ego. Autor Małego Księcia był nie tylko pisarzem i poetą, ale również pilotem.
„Akademia Pana Kleksa” ma ponad 70 lat, ale nadal jest chętnie czytana przez grono młodych odbiorców. Historię dwunastoletniego Adasia Niezgódki, który trafia do niezwykłej akademii, napisał i wydał w 1946 roku Jan Brzechwa.
Dziś kilka słów o polskim pisarzu, publicyście, dramaturgu, felietoniście, a także scenarzyście filmowym, który otrzymał Literacką Nagrodę „Nike” za powieść „Pod Mocnym Aniołem”, Nagrodę Fundacji im. Kościeliskich za tom poetycki „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”. Zapraszamy na artykuł o Jerzym Pilchu.
Zapraszamy na powrót do literackiej przeszłości i wspomnienia o „Pipi Pończoszance” Książkę napisała szwedzka autorka Astrid Lindgren. Powieść dla dzieci została wydana w 1945 roku. W Polsce znana jest pod tytułem „Fizia Pończoszanka”.
Dzisiaj obchodzimy święto, które jest szczególne dla wszystkich mam. Z okazji Dnia Matki zapraszamy do artykułu, w którym przybliżymy etymologię słowa „matka”.
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia debaty „Język w szkole, język w mediach”, w której występują znani językoznawcy polscy: prof. Katarzyna Kłosińska, prof. Jan Miodek i prof. Jerzy Bralczyk. Rozmowę poprowadziła Agata Dzikowska.
Przejdź do kategorii