Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Ilość zdjęć
78 zdjęć
Wernisaż wystawy fotografii abstrakcyjnej „Struktury" w Galerii PROwizorium
We wtorek 21 maja 2019 roku w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury miał miejsce wernisaż wystawy fotografii abstrakcyjnej „Struktury". Autorem prac jest Jerzy Majek. Wernisaż zgromadził liczne grono odbiorców sztuki, którzy długi czas pełni podziwu kontemplowali fotografie łukowskiego artysty.
Jerzy Majek - urodził się w 1958 r. w Łukowie. W 1984 r. ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i otrzymał dyplom z rzeźby. Po ukończeniu studiów jako nauczyciel rozpoczął przygodę z fotografią, która była inspiracją do malarstwa abstrakcyjnego. W tym czasie rozwijał pasje artystyczne w projektach graficznych.
W XXI wieku powrócił do fotografii, aby wyrazić swoje abstrakcyjne wizje malarskie za pomocą obiektywu. Nie przekraczał jednak granicy między fotografią, a grafiką komputerową. Jego prace sytuują się na pograniczu malarstwa i fotografii. Interesują go abstrakcyjne pejzaże, pełne kolorów i faktur oraz zabawa światłocieniem. Uwrażliwia on odbiorcę na niepozorne elementy otoczenia. Jego fotografie przedstawiają inne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość, a zarazem są bardzo tajemnicze, co podkreśla ich wymiar metafizyczny, inspirujący do głębszych przemyśleń. Oto cel jego fotografii - utożsamienie się ze wszystkim tym, co wokół nas, ale poza nami.
Jerzy Majek brał udział w wystawach zbiorowych rysunku, malarstwa, rzeźby i fotografii w Łukowie, Lublinie oraz na międzynarodowych wystawach fotograficznych w Voisins-le-Bretonneux (Francja), Irwin (Szkocja), Schenefeld (Niemcy). W 2018 r. na XIV Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli w Lublinie otrzymał I nagrodę w kategorii fotografia. W tym samym roku przedstawił swoje abstrakcyjne kadry na indywidualnej wystawie w Krynicy-Zdroju.
Prace w ŁOK będzie można zobaczyć do 7 czerwca 2019 roku. Zapraszamy :)
Ilość zdjęć
80 zdjęć
Niedziela z Teatrem "Przygody Zefirka i spółki w Krainie Żywiołów"
W niedzielę 19 maja 2019 roku w Łukowskim Ośrodku Kultury odbył się kolejny spektakl z cyklu „Niedziela z teatrem". Tym razem był to interaktywny muzyczno-taneczny teatrzyk dla dzieci o tematyce ekologicznej „Przygody Zefirka i spółki w Krainie Żywiołów" w wykonaniu muzycznego Teatru w Ruchu.
Niesforne rodzeństwo: Zefirek, Kropelka i Płomyczek- dzieci Pani Ziemi, w spektaklu przybrały ludzką formę –wyraziste charaktery bohaterów podkreślone były zjawiskową choreografią i zabawnymi piosenkami śpiewanymi na żywo. Kłócąc się z sobą o pierwszeństwo Żywiołki wprowadziły na Ziemi pogodowy zamęt i zaburzyły panującą tam równowagę. To dzieci ostatecznie musiały nauczyć naszych bohaterów tego, że każdy wspólny cel wymaga współpracy i szacunku dla drugiej osoby, że to, co odróżnia nas od innych często nie jest naszą wadą ale największą wartością, a różnorodność stanowi o bogactwie naszej Planety. Spektakl był interaktywny, co oznacza, że dzieci brały czynny udział w rozwiązywaniu problemów naszych bohaterów, pomagając im znaleźć właściwe rozwiązanie konfliktów. Całemu wydarzeniu towarzyszyło mnóstwo śmiechu, bo nasi bohaterowie to wyjątkowo zabawne i charakterne postaci ! Artyści również wykazali się prawdziwie kabaretowym zacięciem. Spektakl poruszał tematykę ekologii i tego, w jaki sposób my, jako ludzie, możemy przyczynić się do harmonii środowiska naturalnego.
Wszystkim widzom serdecznie dziękujemy za przybycie i zapraszamy na ostatni w tym sezonie spektakl z cyklu „Niedziela z teatrem", który odbędzie się już 9 czerwca 2019 roku. Tym razem będzie on wyjątkowy, gdyż po raz pierwszy na łukowskiej scenie gościł będzie teatr lalek Scena Elffów w przedstawieniu „Sklep z zabawkami" na podstawie powieści C. Collodiego „Pinokio".
Ilość zdjęć
41 zdjęć
II koncert „VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”
W niedzielę 19 maja 2019 roku w Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie odbył się drugi koncert „VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”. Wystąpili: Karel Martinek (Ołomuniec/Czechy) – organy oraz Jacek Szymański (Gdańsk) – tenor. Koncertu wysłuchało ok. 150 osób. Artyści otrzymali upominki od Miasta Łuków oraz kwiaty ufundowane przez kwiaciarnię „Łąki Pąki”.
Patronat honorowy nad „VII Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie" objął Prezydent RP Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Wicepremier Rządu RP i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury Elżbieta Kruk, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Dariusz Stefaniuk, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek oraz Burmistrz Łukowa Piotr Płudowski. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Organizatorami są: Proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie Ks. Kanonik Andrzej Kieliszek, Miasto Łuków oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Koordynatorem „VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” jest instruktor ŁOK Tomasz Kanadys. Sponsorzy Festiwalu: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Miasto Łuków, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Parisel Palace”, kwiaciarnia „Łąki Pąki” oraz PPH Iwonex Drukarnia.
Karel Martinek (Ołomuniec/Czechy) – organy
Karel Martínek jest organistą i dyrektorem chóru w kościele św. Maurycego w Ołomuńcu w Czechach, gdzie znajduje się znany instrument Michaela Englera – największe organy w Republice Czeskiej. Urodził się w Ołomuńcu, gdzie ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Janáčka w Brnie w klasie organów K. Klugarová oraz improwizacji K. Pokory.
Brał udział w licznych kurach mistrzowskich u najbardziej znanych organistów. Zdobył również liczne nagrody na międzynarodowych konkursach interpretacji i improwizacji organowej. W 2014 roku rozpoczął również studia improwizacji u Philippe’a Lefebvra, tytularnego organisty katedry Notre Dame w Paryżu.
Koncertował w wielu państwach Europy. Był wykładowcą w Konserwatorium kościelnym w Opawie a następnie w Konserwatorium ewangelickim w Ołomuńcu. Współpracuje regularnie z Morawską orkiestrą symfoniczną, Orkiestrą symfoniczną Martinů oraz najlepszymi chórami w Czechach.
Jest również dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w kościele św. Maurycego w Ołomuńcu.
Jacek Szymański (Gdańsk) – tenor
Jacek Szymański jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny.
Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.
W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie; w roku 1989 miał swój oficjalny debiut estradowy jako solista w Requiem W. A. Mozarta (Bielsko-Biała); w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny wykonując partię Kamila w operetce „Wesoła Wdówka" F. Lehara (Opera Bałtycka w Gdańsku). W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Operą i Operetką w Szczecinie, w roku 1996 r. współpracę z Operą Nova w Bydgoszczy oraz Teatrem Otwartym w Gdańsku, a w 2001 r. - współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Wrocławską. Jest wieloletnim solistą Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno–kantatowych od baroku do współczesności, 40 partii operowych kompozytorów klasycznych, romantycznych, werystycznych i współczesnych.
Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy czy Kanada.
Od 1994 roku twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowi - Łomża” w ramach, którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów. Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie.
W roku 2002, ogłoszonym „Rokiem Moniuszkowskim”, brał udział w archiwalnym nagraniu opery Hrabina Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji.
Jacek Szymański współpracował z takimi dyrygentami jak m.in. Krzysztof Missona, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Swoboda, Andre Bernard, Maciej Figas, Ernest Hoetz, Jan Łukaszewski, Enoch zu Gutenberg, Martin Heubach, Jerzy Salwarowski, Bogdan Olędzki, Roman Kofman, Andrzej Knap, Jacek Boniecki, Kerstin Nerbe, Mieczysław Nowakowski, Klaus Eisenmann, Tomasz Bugaj, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Maciej Niesiołowski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Jose Maria Florencio, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski oraz Jan Miłosz Zarzycki.
W roku 2003 otrzymał dyplom Ministra Kultury za „Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury". W roku 2009 wziął udział w realizacji opery Ariadna na Naxos R. Straussa w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski muzyczny kanał telewizyjny MEZZO oraz przez TVP Kultura. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. W roku 2013 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował artystę Medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. W tym samym roku uzyskał stopień DOKTORA SZTUKI MUZYCZNEJ w dyscyplinie artystycznej WOKALISTYKA (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi).
W 2014r zajął II miejsce w rankingu „Profesjonaliści Forbesa 2014 – Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii ARTYSTA w województwie pomorskim.
Już teraz zapraszamy na trzeci koncert „VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie". W niedzielę 16 czerwca 2019 roku o godz. 19:00 w Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie wystąpią: Martin Gregorius (Gütersloh/Niemcy) – organy oraz Carine Tinney (Edynburg/Szkocja) – sopran.
Ilość zdjęć
89 zdjęć
Obchody 228 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łukowie
W dniu 3 maja 2019 r. w Łukowie odbyły się obchody 228 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9:00 Mszą Świętą w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Łukowie przy udziale pocztów sztandarowych instytucji i szkół z terenu Powiatu Łukowskiego. Dalsza część obchodów odbyła się pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja w Łukowie.
Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Posłowie na Sejm RP: Krzysztof Głuchowski i Sławomir Skwarek oraz Starosta Łukowski Dariusz Szustek. List okolicznościowy od Marszałka Województwa Lubelskiego odczytał Ryszard Szczygieł – radny województwa lubelskiego. Poezję patriotyczną odczytał Jan Janusz Jastrzębski. Ostatnim punktem tej części uroczystości było złożenie kwiatów przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uroczystość uświetnił występ Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie pod batutą kapelmistrza Tadeusza Bochmana.
W ramach obchodów odbyły się 26. Łukowskie Biegi Uliczne 3 Majowe pod patronatem Burmistrza oraz Rady Miasta Łuków.
Na Placu Solidarności i Wolności w Łukowie odbyła się gra miejska „3-maj się, Konstytucjo”, przygotowana przez Hufiec ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej. Dwuosobowe zespoły wykonywały różne zadania, związane z historią Polski i historią lokalną oraz wiedzą obywatelską. Najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Łukowie.
Popołudniowe spotkanie rozpoczął występ artystyczny z udziałem Jacka Musiatowicza, który wykonał utwory P. Gintrowskiego i J. Kaczmarskiego. Można było obejrzeć pokaz musztry paradnej klas mundurowych Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym, prezentację stoiska 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wystawę tematyczną Muzeum Regionalnego w Łukowie „Niepodległość harcerstwem znaczona” a także „Żywą lekcję historii” obejmującą prezentację broni strzeleckiej i sprzętu łącznościowego, pokaz strzelania oraz tradycyjną szermierkę mieczem sportowym.
Organizatorem obchodów Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łukowie było Starostwo Powiatowe w Łukowie. Łukowski Ośrodek Kultury był jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia.
Foto: Starostwo Powiatowe w Łukowie, Podlasie24, Magnes TV i Łuków24
Ilość zdjęć
88 zdjęć
Wycieczka ŁUTW do Ciechanowca
10 kwietnia 201 roku Słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wybrali się do Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Zwiedzili m.in. stary młyn wodny, "Muzeum chleba", "Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego", kuźnię z Jałówki, autentyczne chaty wiejskie, drobnoszlacheckie budynki, przeniesione z całej Polski do Ciechanowca, Pałac hr. Starzeńskich z II poł. XIXwieku, pawilon wystawowy "Początki mechanizacji rolnictwa", wozownię, największe w Polsce Muzeum Pisanki, obejmujące 2 000 jaj, wykonanych różnorodną techniką oraz wiele innych ciekawych obiektów.
Finałowym punktem wycieczki było ognisko, zorganizowane na terenie Muzeum.