Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Ilość zdjęć
5 zdjęć
Słuchacze ŁUTW w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie
21 października 2018 roku Słuchacze Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedzili Teatr im. J. Osterwy w Lublinie. O godz. 17:00 na deskach teatru wystawiono „Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające wg. Leona Schillera".
To widowisko śpiewno-muzyczne na podstawie śpiewnika Leona Schillera, inscenizatora, teoretyka teatru, pedagoga, jednej z największych postaci teatru polskiego. Śpiewogra Schillera, wystawiona po raz pierwszy w 1945 roku w obozie dipisów w polskim teatrze w Lingen stanowi jedyną w swym rodzaju mieszankę utworów muzycznych. Twórca zbierał codzienne piosenki wykonywane przez mieszczan, artystów i żołnierzy w pierwszej połowie XX wieku, z łagodnym przymrużeniem oka przedstawiając Polaków portret własny w piosence. Tak powstał zbiór utworów naiwnych, prościutkich, garściami czerpiących z ukochanej przez Schillera staropolszczyzny, z późniejszych epok historycznych aż do lat międzywojennych. Wodewile, piosenki i tańce, które niesłusznie kojarzą się dziś z pojęciem lżejszej muzy, a które są kwintesencją teatru.
Spektakl jest jednym z wydarzeń w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.
Ilość zdjęć
74 zdjęcia
Inauguracja roku akademickiego ŁUTW 2018-2019 [foto]
Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 Łukowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyła się 26 września 2018 roku. Uczestnicy spotkania wzięli udział w koncercie "Wspomnienia dawnych dni",podczas którego wystąpili: Joanna Hort (wokal) oraz Piotr Kopietz (akordeon, bandoneon, kierownictwo artystyczne).
Artyści sięgając do historii polskiej piosenki wykonali najpiękniejsze utwory z lat '20 i '30 XX wieku. Były to autorskie aranżacje popularnych piosenek z repertuaru M. Fogga, Z. Pogorzelskiej, E. Bodo, T. Faliszewskiego i L. Messal m.in „Ja się boję sama spać”, „To ostatnia niedziela”, „Już nigdy”, „Tango andrusowskie”, „Odrobinę szczęścia w miłości”, „Ty, miłość i wiosna” i wiele innych.
Po koncercie odbyła się część organizacyjna, podczas której Słuchacze zapoznali się z ofertą programową Uniwersytetu Trzeciego Wieku na najbliższy semestr.
Kolejnym punktem inauguracji był wybór osób na miano członka oraz sekretarza w Radzie Słuchaczy.
W wyborach uzupełniających, które przeprowadziła Bożenna Milcarz, pełniąca nadal funkcję przewodniczącej Rady Słuchaczy, uzgodniono że:
1. Barbara Soszka otrzymuje stanowisko sekretarza.
2. Jerzy Adamczyk otrzymuje stanowisko członka.
3. Mirosława Żurawska - pozostała na stanowisku członka Rady Słuchaczy.
Bardzo dziękujemy Kwiaciarni "Łąki Pąki" za pomoc w organizacji tego wydarzenia.
Ilość zdjęć
160 zdjęć
Pożegnanie Lata nad Łukowskim Zalewem [foto]
16 września 2018 roku nad Zalewem Zimna Woda w Łukowie odbyła się impreza plenerowa „Zakończenie Lata nad Łukowskim Zalewem”. Na imprezę zaprosili: Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek, Łukowski Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie oraz klub „Platinium Gym&Fitness”.
W programie znalazły się między innymi: gry i zabawy z klubem Platinium Gym&Fitness oraz z KMSW Krzysztof Pucyk, konkurencje sportowe organizowane przez trenerów osiedlowych OSiR, strefa rozrywki dla dzieci, strefa gastronomiczna oraz dyskoteka przy ognisku. Zgromadzona publiczność miała również okazję posłuchać zespołów: Łuk-Band, Vivo&Divido, kapela "Szwagry". Orkiestra Dęta im. A. Próchniewicza w Łukowie. Imprezę poprowadził DJ Oles. Catering „Tylko zdrowe” przygotował pyszne i zdrowe jedzenie.
Cały dochód ze sprzedaży przeznaczony został na leczenie Alana Białucha. Zebrano ponad 1000 zł. Zakłady Mięsne Łuków zaprezentowały produkty swojej kuchni.
Łukowski Ośrodek Kultury dziękuje sponsorom: IR-BUD Ireneusz Goławski, TOYOTA Auto Podlasie, „Tylko Zdrowe” Catering Dietetyczny, NURZ-BUD Jerzy Nurzyński, LUMIKO Zakład Mleczarski w Łukowie oraz Studio Figura Łuków.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę!!!
Ilość zdjęć
42 zdjęcia
Ostatni koncert „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” [foto]
W niedzielę 16 września 2018 roku w Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie odbył się szósty, ostatni w tym roku koncert w ramach „VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”. Wystąpili: chór „Schola Cantorum Misericordis Christi” z Białej Podlaskiej oraz Andres Uibo z Tallina w Estonii na organach.
Koncert wysłuchało ok. 250 osób. Dyrygent chóru Piotr Karwowski oraz organista z Estonii Andres Uibo otrzymali upominki ufundowane przez Urząd Miasta Łuków oraz kwiaty ufundowane przez kwiaciarnię „Łąki Pąki”. Wszyscy, którzy przybyli na koncert otrzymali specjalnie przygotowaną na to okazję płytę CD z nagraniem Mateusza Rzewuskiego w Katedrze św. Krzyża w Orleanie we Francji. Płyta CD została przygotowana w celach promocyjnych Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie.
„Schola Cantorum Misericordis Christi” to najlepszy obecnie chór parafialny w kraju. Młodzieżowy Chór Parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej powstał w grudniu 1996 roku. Jego głównym celem jest posługa śpiewu podczas Liturgii Mszy Świętej w parafii, a także formowanie chórzystów w duchu tradycyjnego nauczania Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Chór, którego założycielem i dyrygentem jest dr Piotr Karwowski, liczy 90 osób w wieku od 7 do 25 lat. Chór koncertował w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Gliwicach, Kaliszu, Radomiu, Legnicy, Płocku, Toruniu, Sandomierzu, Koszalinie, Słupsku, Hajnówce, Oświęcimiu, Nowym Sączu, Zakopanem i in. Poza granicami Polski we Francji (1997,2002), na Litwie (1998), Białorusi (1999) , Rosji (1999), Włoszech (2000, 2011), Ukrainie (2001, 2006), Słowacji (2008), Szwecji (2009), Grecji (2015) i Macedonii (2015).
Chór śpiewał podczas uroczystej Mszy świętej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II 10 czerwca 1999 roku w Siedlcach i Ojcem Świętym Franciszkiem 28 lipca 2016 roku na Jasnej Górze. Od czerwca 2000 roku Chór należy do Polskiej i Międzynarodowej Federacji Chórów „Pueri Cantores”.
26 sierpnia 2001 roku wystąpił w Poznaniu ze szczególnym koncertem dedykowanym prof. Stefanowi Stuligroszowi z okazji jego 81 urodzin, a 4 października 2009 roku śpiewał w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na koncercie z okazji 70 rocznicy chóru „Poznańskie Słowiki”.
Chór uczestniczył w ośmiu Krajowych Kongresach Chórów „Pueri Cantores”: w Krakowie (2000), Poznaniu (2003), Toruniu (2006), Nowym Sączu (2008), Białej Podlaskiej i Siedlcach (2010), Częstochowie (2012), Poznaniu (2015), Rzeszowie (2017) oraz w Międzynarodowych Kongresach Chórów „Pueri Cantores” w Lyonie (2002), Krakowie (2007) oraz Sztokholmie (2009). We wrześniu 2004 roku chór śpiewał podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Muzyki Liturgicznej w Krakowie. W lipcu 2006 roku chór śpiewał podczas głównych uroczystości 400-lecia Sanktuarium Maryjnego w Latyczowie na Ukrainie. W październiku 2011 roku pełnił posługę muzyczną podczas II Światowego Kongresu Miłosierdzia Bożego w Krakowie. W swoim dorobku Chór ma nagranie dziesięciu płyt CD oraz cykl audycji radiowych pt. „Szkoła śpiewu liturgicznego”. Chór jest laureatem wielu prestiżowych konkursów w kraju i za granicą.
W 2017 roku chór „Schola Cantorum Misericordis Christi” wrócił z ogólnopolskiego konkursu w Bydgoszczy ze Złotym Dyplomem oraz Nagrodą Specjalną dla najlepszego chóru parafialnego w Polsce. To kolejne trofeum bialskich chórzystów, którymi kieruje Piotr Karwowski. Więcej informacji na stronie chóru http://www.chor-scmc.pl/
Anders Uibo jest jednym z najbardziej znanych organistów Estonii. Jest pedagogiem i kompozytorem działającym również poza graniami swojej ojczyzny. Ukończył Konserwatorium w Tallinie w klasie organów prof. Hugo Lepnurma oraz Wyższą Szkołę Muzyki w Lubece w klasie organów prof. Hansa Gebharda.
Od 1980 roku wykonał już ponad 1000 recitali w Europie, Rosji, Japonii i Izraelu, koncertując w najbardziej prestiżowych miejscach.
Jako kompozytor Anders Uibo napisał wiele utworów na organy, chór, orkiestrę oraz instrumenty solowe. Dzieła te były wykonywane w większości krajów Europy, Azji i Ameryki.
Od 1994 roku organista jest profesorem na Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru, a w latach 1997-2009 był członkiem Międzynarodowej Agencji Artystycznej „Eesti Kontsert” z którą organizował większość najbardziej znanych festiwali w Estonii, m. in. Bachowski Festiwal w Tallinie oraz Międzynarodowy Festiwal Organowy w Tallinie.
Artysta nagrał ponad 30 płyt CD, jest honorowym obywatelem miasta Tallinn. Anders Uibo został nagrodzony również wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami.
Patronat honorowy nad „VI Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie" objął Prezydent RP Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: JE Ks. Bp Kazimierz Gurda Ordynariusz Siedlecki, Wicepremier Rządu RP Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury Elżbieta Kruk, Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Starosta Łukowski Janusz Kozioł. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Organizatorami są: Burmistrz Łukowa Dariusz Szustek oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Sponsorzy Festiwalu: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Łukowski, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Parisel Palace”, kwiaciarnia „Łąki Pąki” oraz PPH Iwonex Drukarnia.
Dziękujemy wszystkim organizatorom, partnerom oraz sponsorom za współpracę :)
Już teraz zapraszamy w roku 2019 na VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie :)
Ilość zdjęć
102 zdjęcia
Prapremiera Teatru TŁOK „Polowanie na lisa” Sławomira Mrożka [foto]
20 czerwca 2018 roku o godzinie 20:00 odbył się przedpremierowy spektakl "Polowanie na lisa" w wykonaniu Teatru "TŁOK" Łukowskiego Ośrodka Kultury.
"Polowanie na lisa" było pierwszym spektaklem, który można było obejrzeć w wykonaniu nowo powstałego teatru amatorskiego "TŁOK". Licznie zebrana widownia mogła zobaczyć 45 minutowy spektakl, który pokazał, że zapotrzebowania na spektakle teatralne w naszym mieście jest bardzo duże.
Widownia chwaliła zaangażowanie aktorów-amatorów w wystawiane przedstawienie i doceniała chęci do poświęcenia swojego wolnego czasu w stworzenie "czegoś nowego" na ternie Łukowa. Dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury przed rozpoczęciem spektaklu powiedział: "To, co wydarzy się za chwilę na tej scenie będzie początkiem całkiem nowej wartości".
Pomysłodawcą i kierownikiem Teatru "TŁOK" jest pan Sławomir Żyłka, którego dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury- Grzegorz Skwarek scharakteryzował : "(...) jest numerem jeden, najbardziej rock and rool'owym, najbardziej szalonym człowiekiem na którego pomysły zawsze można liczyć. Co więcej ma szalone pomysły, które realizuje".
Po zakończeniu spektaklu na scenę na prośbę aktorów został zaproszony pan Sławomir Żyłka, który jednoznacznie zaznaczył: "Ja znalazłem się na scenie przede wszystkim tylko po to aby podziękować tym wspaniałym ludziom którzy się bawią w aktorstwo. Chyba właśnie takie założenie na początku sobie postawiliśmy, pracujemy, uczymy się, czasu mało(..)".
W spektaklu wystąpili:
LIS
Marta Słodkowska
KOGUT
Michał Cegiełko
PARALITYK
Iwona Krystecka
POPYCHACZ
Aneta Lorenc
WODZIREJ
Agata Dębska-Sobiech
OGAR I
Bartłomiej Niewęgłowski
OGAR II
Kacper Siwiak
EKS–HRABIA
Bartłomiej Gregier
EKS–KRÓL
Tomasz Komorowski
TŁUM MYŚLIWYCH
Emila Róża Orzeł
Adaptacja tekstu, inscenizacja, scenografia i reżyseria Sławomir Żyłka przy nieocenionej współpracy całego zespołu Teatru "TŁOK" (Teatr Łukowskiego Ośrodka Kultury).
Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejne spektakle w wykonaniu Teatru "TŁOK"!
Teatr wraca "na deski" Sali Widowiskowej Łukowskiego Ośrodka Kultury już jesienią.
Jeśli chcesz współtworzyć wydarzenia teatralne w naszym mieście już dziś zastanów się czy nie warto zapisać się do Teatru "TŁOK".