Konkurs Krasomówczy upamiętnia od 2007 roku najsłynniejszą łomżyniankę. Hankę Bielicką (1915-2006). Uczestnicy usłyszeli Jej głos… w nagraniu artystka dziękuje Parafii Krzyża Świętego w Łomży za organizację konkursu swojego imienia.
Przewodniczący jury z żartobliwą powagą określił werdykt jako „niesprawiedliwy”, gdyż inny skład orzekający zapewne by postanowił inaczej. W tym roku odpowiedzialność za wyniki ponoszą: Katarzyna Szmitko, Zofia Adamska, Marta Kozikowska, Krzysztof Dzierma, Andrzej Beja Zaborski, Leszek Dyblik i przewodniczący Jan Zdziarski.
Grand Prix 19. Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego imienia Hanki Bielickiej zdobyła 16-letnia Hanna Horoszewska… z czym się zgadzamy i gratulujemy młodej łomżyniance! Przewodniczący jury nie odnosił się do konkretnych wykonawców ani interpretacji; podobnie w werdykcie konkursu nie podano uzasadnienia… a szkoda. Przydałyby się także konsultacje z jurorami jako kolejny krok edukacyjny.
Profesor Jan Zdziarski podzielił się refleksjami, kierowanymi do uczestników, którzy rywalizowali na piękne, mądre i wysokie słowa. Przedstawił kroki, niezbędne w przygotowaniu prezentacji: 1. Znalezienie tekstu pozwalającego nawiązać kontakt z widzem, zainteresować go i podzielić się emocjami;
2. Poszukiwanie środków językowych nasycenie utworu własnymi emocjami; samogłoski wywołują emocje, spółgłoski malują obrazy;
3. Sposób pokazania siebie przed publicznością (strój może odwrócić uwagę od myślenia, od kontekstu, od interpretacji; może coś uwypuklić) „Radość spod kapelusza” to konkurs słowa;
4. Połączenie w całość: tekstu, formy wyrażenia, ekspresji słownej i wyglądu.
Jan Zdziarski podziękował uczestnikom, instruktorom i rodzicom, że wsparli młodzież, stając się lustrem, przed którym wykonawcy się przeglądali i doskonalili. Profesor podziękował także proboszczowi Parafii Krzyża Św. ks. Andrzejowi Godlewskiemu za organizację, a my także to potwierdzamy. „Radość spod kapelusza” odbyła się z udziałem naszych debiutantów – Julii Osiak, Bartosza Ściocha i Piotra Mućki.
Dziękuję Wam za bardzo udane debiuty, wpływające na wysoki poziom tegorocznej edycji Konkursu. Dziękuję serdecznie za „Radość spod kapelusza”! Mam nadzieję, że weźmiecie udział w przyszłorocznej jubileuszowej edycji tego wydarzenia już z większą świadomością i pewnością siebie. Dziękuję także Waszym rodzicom za to, że przyczynili się do wspaniałego wypadu do Łomży.
Komentarze