Kiszone produkty zawierają bakterie probiotyczne, kluczowe dla zachowania zdrowia. Bakterie te dbają m.in. o kosmki jelitowe. Dzięki nim kosmki są większe i trwalsze. Większe kosmki lepiej wchłaniają z pożywienia wartości odżywcze oraz sprawniej przepuszczają szkodliwe składniki. Można więc powiedzieć, że zjadanie kiszonek jest dla nas jak ostrzenie piły dla drwala. Dobre bakterie probiotyczne chronią nas przed zarazkami. Nie pozwalają im się rozwijać, np. utrudniają adsorpcję komórek wirusów. Potrafią też walczyć z zarazkami, np. wytwarzając niewielkie ilości antybiotyków i substancji ochronnych. Gdyby tego było mało, regulują całą florę bakteryjną i wspomagają trawienie.
Probiotyki mają działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne nie tylko dlatego, że wzmacniają funkcje bariery jelitowej, ale również konkurują z patogenami.
Często kiszenie kojarzy się z ogórkami i kapustą, jednak możliwości jest znacznie więcej, a sam proces jest bardzo prosty. Podstawowym składnikiem jest solanka, czyli przegotowana woda z solą – na 1 litr wody wsypujemy 1 łyżeczkę/łyżkę soli. Wraz z solanką w wersji tradycyjnej dorzucamy chrzan, czosnek i koper. Można też pokusić się o dodatki takie jak: przyprawy (np. curry czy chili), świeży imbir, świeży rozmaryn, czy jak w przypadku przygotowanego przez nas kimchi – pasta miso i sos sojowy / tamari.
Przygotowane w ten sposób kiszonki, po ukiszeniu możemy przechować w lodówce maksymalnie przez 7 dni.
Kiszone pomidorki koktajlowe są świetnym dodatkiem do większości dań. Soczyste i smakowicie kolorowe świetnie sprawdzą się jako przekąska podczas spotkań towarzyskich. Jeśli jesteś fanem rozmarynu, polecamy dorzucenie więcej niż 1 gałązki, możesz też pominąć koper. Ważne, aby pomidorki, z których korzystasz, były twarde. Dla przedłużenia trwałości kiszonych pomidorów do solanki można dodać też nieco octu. Po ukiszeniu trzymaj słoik w lodówce, najlepiej do kilku dni. Podczas kiszenia ważne jest, aby pomidorki były przykryte wodą.
SKŁADNIKI:
350g twardych pomidorów koktajlowych
2 ząbki czosnku
Kawałek chrzanu
2 kwiaty kopru
Gałązka rozmarynu
Liść laurowy
Szczypta chilli
Kilka kulek kolorowego pieprzu
Sól
SPOSÓB WYKONANIA:
Wszystkie składniki poukładaj ciasno w słoju.
Zalej solanką (na 1 litr wody 1 łyżka soli).
Dociśnij tak, żeby pomidorki nie wystawały ponad poziom wody.
Przykryj słoik grubą gazą, lub bawełnianą ściereczką i zaciśnij gumką recepturką. Zostaw tak na 3-4 dni.
Komentarze