Kleszcze to małe pajęczaki, pasożyty, odżywiające się krwią. Pasożytują najczęściej na myszach, ptakach, bydle, koniach, gadach. Jak podaje dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM, człowiek jest żywicielem przypadkowym kleszcza.
Kleszcze przenoszą choroby zakaźne. W Polsce są to m.in.: borelioza z Lyme, gorączka Q, tularemia, bartoneloza, babeszjoza, ludzka erlichioza monocytarna, anaplazmoza, kleszczowe zapalenie mózgu, a także riketsjozy z grupy gorączek plamistych.
Kleszcze wabi do człowieka zapach, ciepłota ciała i wydychany dwutlenek węgla. Kiedy wyczują ofiarę, spadają z liści i wbijają się w cienką, dobrze ukrwioną skórę, najczęściej pod kolanami, pod pachą, w okolicach karku i włosów.
Aby nie narażać się na pogryzienie przez kleszcze, najlepiej unikać terenów występowania tych pasożytów: łąk, lasów liściastych, zarośli. Wybierając się do lasu czy na łąkę, warto zakładać jasne ubrania, zasłaniające skórę: długie rękawy i spodnie. Można też stosować środki odstraszające kleszcze.
Jeżeli zauważymy na skórze kleszcza, możemy wyrwać go cienką pęsetą. Miejsce wkucia należy umyć wodą z mydłem a następnie zdezynfekować za pomocą alkoholu w stężeniu 70 % lub jodyny. Jeżeli nie uda nam się usunąć kleszcza w całości i pozostanie w ranie głowa lub większa część pasożyta, należy zgłosić się do lekarza.
*Wszystkie informacje pochodzą ze strony:
https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/profilaktyka/163983,ochrona-przed-kleszczami
Komentarze