Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 06:34

Kreatywny Senior [Jak ochronić się przed kleszczami?] Artykuł 27.

Jak ochronić się przed kleszczami? Jakie choroby wywołują te pajęczaki? Gdzie występują kleszcze? Zapraszamy na artykuł, w którym podamy odpowiedzi na te i inne pytania.

Kleszcze to małe pajęczaki, pasożyty, odżywiające się krwią. Pasożytują najczęściej na myszach, ptakach, bydle, koniach, gadach. Jak podaje dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM, człowiek jest żywicielem przypadkowym kleszcza.

Kleszcze przenoszą choroby zakaźne. W Polsce są to m.in.: borelioza z Lyme, gorączka Q, tularemia, bartoneloza, babeszjoza, ludzka erlichioza monocytarna, anaplazmoza, kleszczowe zapalenie mózgu, a także riketsjozy z grupy gorączek plamistych.

Kleszcze wabi do człowieka zapach, ciepłota ciała i wydychany dwutlenek węgla. Kiedy wyczują ofiarę, spadają z liści i wbijają się w cienką, dobrze ukrwioną skórę, najczęściej pod kolanami, pod pachą, w okolicach karku i włosów.

Aby nie narażać się na pogryzienie przez kleszcze, najlepiej unikać terenów występowania tych pasożytów: łąk, lasów liściastych, zarośli. Wybierając się do lasu czy na łąkę, warto zakładać jasne ubrania, zasłaniające skórę: długie rękawy i spodnie. Można też stosować środki odstraszające kleszcze.

Jeżeli zauważymy na skórze kleszcza, możemy wyrwać go cienką pęsetą. Miejsce wkucia należy umyć wodą z mydłem a następnie zdezynfekować za pomocą alkoholu w stężeniu 70 % lub jodyny. Jeżeli nie uda nam się usunąć kleszcza w całości i pozostanie w ranie głowa lub większa część pasożyta, należy zgłosić się do lekarza.

*Wszystkie informacje pochodzą ze strony: 

https://www.mp.pl/pacjent/zdrowiewpodrozy/profilaktyka/163983,ochrona-przed-kleszczami


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły