Niestety zbyt mało osób wie, że to właśnie liście rzodkiewki są najwartościowszą częścią tej rośliny. Są one o wiele lepszym źródłem żelaza i wapnia niż szpinak, mają znacznie więcej witaminy C niż cytryna, a także całe bogactwo witamin B1, B2, E i PP. Oczyszczają organizm z toksyn oraz wspierają pracę wątroby, a te ich właściwości od dawna są cenione na Dalekim Wschodzie. Tamtejsi terapeuci od wieków wykorzystują sok pozyskiwany z liści rzodkiewki między innymi w leczeniu żółtaczki. Obecnie dosyć dobrze zbadane jest ich działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Okazuje się, że korzenie oraz liście rzodkiewki mają zupełnie inny skład. Glukozynolany odpowiedzialne za antynowotworowe działanie występują w dużo większym stężeniu w liściach. Dzięki temu związkowi mają one nawet do 45 razy większą zdolność aktywacji enzymów odtruwających odpowiedzialnych za usuwanie kancerogennych związków z organizmu. Pojawiły się już również badania, które pokazują, że liście rzodkiewki regulują ciśnienie – podawanie wyciągów z octanu etylu z liści rzodkiewki znacząco obniża ciśnienie krwi. Są to dopiero badania w warunkach laboratoryjnych, ale zapewne jeszcze wiele ciekawych rzeczy dowiemy się w przyszłości o tych niepozornych listkach. Warto włączyć je do swojej diety tym bardziej, że są łatwo dostępne. Ważne jest tylko to aby liście rzodkiewki pozyskać ze sprawdzonego, pewnego źródła. Można spokojnie wyhodować je na własnym parapecie, lub poprosić kogoś, kto ma własny ogródek i nie używa oprysków. Przebieramy też liście ładne, zielone i zdrowe pozbywając się tych, które mają plamy czy są zbutwiałe.
Pesto można tradycyjnie podać z makaronem. Ja używam go również jako smarowidło do chleba. Młode listki rzodkiewki nadają się też do koktajli, sałatek czy po prostu na kanapki.
PESTO Z LIŚCI RZODKIEWKI
SKŁADNIKI:
Liście rzodkiewki – 1 pęczek
Słonecznik łuskany – ok. 20 g
Czosnek – 1 ząbek
Płatki drożdżowe nieaktywne – 2 łyżki (jeśli nie masz też będzie ok)
Sól, pieprz do smaku, opcjonalnie woda do nadania odpowiedniej konsystencji.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Pestki słonecznika zalej wodą kilka godzin wcześniej (najlepiej 2-6), dobrze jest dodać do wody odrobinę soku z cytryny lub octu jabłkowego żeby uzyskać kwaśny odczyn.
2. Odlej wodę w pestek, a pestki wrzuć do blendera.
3. Dodaj pozostałe składniki, zmiksuj na gładka masę, ewentualnie dopraw do smaku.
WARTOŚCI ODŻYWCZE:
Energia: 179 kcal
Węglowodany: 56,2 g
Tłuszcz: 17,7 g
Białko: 48,5 g
Komentarze