Opakowanie 250 gramów to koszt około 16 złotych, a starcza na bardzo długo ponieważ płatki są lekkie i wydajne. Naprawdę warto w nie zainwestować, gdyż jest to super bogate źródło białka, błonnika, witamin z grupy B i D, oraz selenu, którego zwykle dostarczamy za mało w diecie. 100 gramów płatków dostarcza naszemu organizmowi 72 % dziennego zapotrzebowania na żelazo, 43 % na potas, 40 % na magnez, 24 % wapnia i aż 462 % witaminy B1, 418 % witaminy B2 i 443 % witaminy B6.
Ale po kolei… Płatki drożdżowe powstają z drożdży, a jako pożywkę wykorzystuje się glukozę z melasy buraczanej lub trzcinowej. W wysokiej temperaturze są one dezaktywowane, przez co tracą zdolność fermentacji. Dlatego też osoby, które po spożyciu drożdżowego ciasta odczuwają różne nieprzyjemne sensacje, płatki te mogą jeść spokojnie. Z wyglądu przypominają bułkę tartą, a ich specyficzny orzechowo – serowy smak pasuje do prawie wszystkich potraw. Można wykorzystać je jako wzmacniacz smaku (jak w poniższym przepisie) do farszu, pasztetu czy panierki. Jako zagęszczać do zup i sosów, dodać do past kanapkowych lub omletów, żeby podkręcić ich smak albo posypać nim makaron lub ryż zamiast mega kalorycznego parmezanu. Jeżeli uwielbiacie smak sera ale chcecie odchudzić swoje potrawy zastąpcie go płatkami drożdżowymi. Nie zawierają one cukru ani konserwantów i (poza tymi wzbogacanymi w słód jęczmienny – trzeba sprawdzać tę informację na etykiecie) są bezglutenowe.
Obecny w płatkach drożdżowych błonnik pozytywnie wpływa na procesy trawienne w organizmie, a utrzymanie naturalnej flory jelitowej ma też bezpośredni wpływ na kondycję naszego systemu odpornościowego. Ma wpływ również na poziom cholesterolu we krwi, co wspomaga układ sercowo-naczyniowy. Duża zawartość witamin z grupy B oraz D polepsza stan skóry oraz wzmacnia włosy i paznokcie. Pozwala również na skuteczną walkę z trądzikiem i przebarwieniami. Wegetarianie oraz sportowcy docenią fakt, że płatki drożdżowe są bardzo dobrym źródłem białka i zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne – na 100 gramów produktu zawierają aż 45,2 grama białka.
PIEROGI Z BURAKIEM
SKŁADNIKI CIASTO:
1 szklanka mąki pszennej,
1/3 szklanka ciepłej wody,
szczypta soli,
1/2 łyżeczki oliwy.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Mąkę mieszamy z solą i dolewając wodę i oliwę, wyrabiamy ręką ciasto do momentu kiedy przestanie się przyklejać do dłoni (W razie potrzeby możemy dodać odrobinę mąki).
Ciasto odstawiamy na bok, przykrywamy szmatką, lub zawijamy w folię, żeby nie wysychało i zabieramy się do wykonania farszu.
SKŁADNIKI FARSZ:
1 puszka gotowanej ciecierzycy,
1 pieczony burak,
2 łyżki płatków drożdżowych,
3 ząbki czosnku,
1 mała cebula,
2 łyżki oliwy z oliwek,
1 łyżka soku z cytryny,
pieprz,
sól,
szczypta chilli,
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Cebulę z czosnkiem podsmażamy na odrobinie oleju z pestek winogron.
Do kielicha blendera wrzucamy wszystkie składniki wraz z podsmażoną cebulą i czosnkiem. Miksujemy ma gładką masę. Doprawiamy.
Ciasto rozwałkowujemy, wycinamy koła o średnicy ok. 6 cm. Koło delikatnie rozciągamy i na środek nakładamy łyżkę farszu. Składamy na pół, sklejamy brzegi i wykańczamy falbanką, warkoczem, lub przyciskamy widelcem (metoda dowolna).
Gotujemy w osolonej wrzącej wodzie. Wyciągamy na talerz po 4 minutach od wypłynięcia wszystkich pierogów na wierzch.
WARTOŚCI ODŻYWCZE (całość przepisu):
Energia: 1295 kcal
Węglowodany: 256 g
Tłuszcz: 40 g
Białko: 103 g
Komentarze