Entuzjaści medycyny naturalnej przyjmują, że aloes wspomaga m.in. profilaktykę i leczenie kamieni nerkowych, zespołu jelita nadwrażliwego, zapalenia jamy ustnej.
Jak podaje mgr Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny i sportowy, uznaje się, że „Aloe Vera L. jest także źródłem 19 z 20 wszystkich aminokwasów, w tym również egzogennych, których bieżąca podaż jest obligatoryjnie wymagana przez organizm człowieka, a ich odpowiednie spożycie gwarantuje właściwe funkcjonowanie złożonego układu enzymatycznego”.
Badania wykazały, że główną cechą aloesu zwyczajnego jest wysoka zawartość wody w roślinie, która wynosi 99,0–99,5%. Wielocukrowi, występującemu w aloesie, czyli acemannanowi, przypisuje się właściwości lecznicze, takie jak: działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przyspieszanie gojenia się ran. Mateusz Durbas zaznacza, że w badaniach, prowadzonych na temat właściwości rośliny, brakuje dowodów na temat skuteczności stosowania jej jako opatrunek na rany. Analiza aloesu zwyczajnego wykazała natomiast, że roślina może być użyteczna w leczeniu opryszczki narządów płciowych i łuszczycy.
Inne badania, przytoczone w artykule Mateusza Durbasa wykazały, że spożywanie preparatów aloesowych jest często powiązane z występowaniem biegunki, niewydolności nerek, zaburzeniami gospodarki wodno – elektrolitowej. Z mięsistych liści Aloe Vera L., uzyskiwany jest gorzki środek aromatyzujący, który wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym. Owemu środkowi przypisuje się potencjalne właściwości mutagenne, związane z rozwojem raka jelita grubego.
Stosowanie ziołowych środków przeczyszczających w czasie ciąży, może wykazywać potencjalne działanie toksyczne na ludzki zarodek i płód, dlatego Agencja ds. Żywności i Leków w 2002 roku zakazała stosowania aloesu jako składnika przeczyszczającego w lekach bez recepty.
Aloes zwyczajny wymaga wielu badań, które jednoznacznie wskazałyby pozytywne lub negatywne działanie na organizm człowieka.
Tymczasem warto zapoznawać się z różnorodnymi publikacjami, dotyczącymi zastosowania aloesu oraz zachować dozę ostrożności co do zażywania leków czy suplementów, zawierających tę roślinę.
Komentarze