Chciałaś zacząć się zdrowo odżywiać i zmienić coś w swoim stylu życia, ale gubiłaś się w natłoku informacji dostępnych w Internecie? nie miałaś wiecznie czasu ciągle przekładałaś wyjście do siłowni na później!!! Nasza rada jest bardzo prosta: zacznij z nami od dzisiaj!
Pilates to ćwiczenia przyjazne osobom z niektórymi problemami zdrowotnymi. Jest między innymi zalecany tym, którzy cierpią na różne zwyrodnienia i wady kręgosłupa. Pilates pozwala wzmocnić mięśnie pleców i tym samym odciążyć kręgosłup. Ćwiczenia angażują też rzadko przez nas używane mięśnie głębokie, które stanowią rusztowanie dla całej sylwetki i pomagają zachować prawidłową postawę ciała. Większość osób deklaruje, że dzięki pilates dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa znacząco się zmniejszyły lub zostały całkowicie wyeliminowane.
Mało kto wie, że pilates jest idealną „rehabilitacją” po niektórych urazach. Wiedzą to sportowcy, którym często zaleca się przerwanie intensywnych treningów po kontuzji i rozpoczęcie zajęć z pilatesu. Wszystko po to, by nie dać mięśniom odpocząć, ale dbać o kondycję nawet podczas przerwy od profesjonalnego trenowania.
Kto może ćwiczyć pilates?
W pilatesie nie ma ograniczeń wiekowych. Jest też niewiele ograniczeń zdrowotnych. W zajęciach pilatesu mogą uczestniczyć:
osoby starsze,
kobiety w ciąży (choć ćwiczenia powinny być właściwie dobrane lub zmodyfikowane i nie może to być pierwszy trymestr),
osoby po urazach,
osoby z dużą nadwagą,
zawodowi sportowcy,
osoby o słabej kondycji fizycznej.
Pilates – dla kogo niewskazany?
Trening pilates potrafi kształtować sylwetkę. Wiele kobiet dzięki ćwiczeniom odzyskuje ładną figurę, pojawiają się wcięcia w talii, brzuch staje się bardziej płaski. Nie jest to jednak trening, który pozwala na spektakularne zrzucenie wagi. Tym samym pilates nie jest formą zajęć zalecaną osobom, które liczą na znaczną i widoczną utratę kilogramów.
Ponieważ jest to sport angażujący wszystkie partie ciała, nie z każdą dolegliwością można go uprawiać. Czasem ćwiczenia mogą zaszkodzić, ale w wielu przypadkach wystarczy wyłączyć z treningu niektóre ćwiczenia lub zastąpić je podobnymi.
Przeciwwskazaniem do ćwiczeń pilatesu są:
problemy z ciśnieniem krwi (np. niestabilność),
ryzyko zakrzepów (zakrzepica),
ostry stan zapalny,
kręgozmyk,
niedawne złamanie kości,
niedawno przebyty zabieg operacyjny (szczególnie w okolicy brzucha),
osteoporoza (ale w zaawansowanej postaci),
przepuklina dyskowa,
pierwszy trymestr ciąży (szczególnie jeśli kobieta nie była wcześniej aktywna fizycznie),
ciąża podwyższonego ryzyka (zagrożenie przedwczesnym porodem, komplikacje ciążowe).
źródło internet
Komentarze