Choć fasola występuje w rozmaitych kształtach i kolorach, wszystkie gatunki (a jest ich około 400) mają jednak jedną wspólną cechę - baaardzo dużo białka roślinnego. Nawet 22 procent swojej zawartości. A ponieważ w smaku jest raczej neutralna – tak, można z niej zrobić wszystko. Na przykład smaczne ciasteczka, które będą zdrową przekąską. Dziś też proponuję wam kreatywne dobieranie dodatków i zabawę smakami. Możesz dosypać cynamonu, kardamonu, przyprawy do piernika, a nawet szczyptę chilli. Ozdobić ciastka czekoladą, kawałkami orzechów, migdałów czy suszonych owoców.
Fit ciastka z fasoli
SKŁADNIKI (na około 9 – 10 średnich ciastek):
Ugotowana czerwona fasola (lub ta z puszki) – 1,5 szkl
Masło orzechowe – 3,5 łyżki
Kakao – 3 łyżki
Zmielony na puder ksylitol lub erytrytol – 4 łyżki
Siemię lniane mielone – 1 łyżka
Proszek do pieczenia – 1 łyżeczka
Woda – 0,25 szkl
Dodatki: migdały, orzechy, czekolada, suszone owoce, ulubione przyprawy
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Fasolę, kakao i proszek do pieczenia przełóż do naczynia blendera i zmiksuj na gładką masę. Dodaj masło orzechowe oraz wodę i ponownie zmiksuj.
2. Kolejno dodaj ksylitol/erytrytol (można dodawać stopniowo sprawdzając stopień słodkości ciasta, trzeba wziąć poprawkę, że ciastka po upieczeniu są mniej słodkie niż ciasto) i siemię lniane.
3. Dokładnie zmiksuj masę i odstaw na około 10 minut, siemię wchłonie nadmiar wody.
4. Piekarnik nastaw na 180 stopni, a ciasto na ciastka rozsmaruj dużą łyżką na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, formując płaskie i okrągłe ciacha. Na wierzch dodaj dodatki. Blachę włóż do piekarnika na około 20 – 30 minut i piecz na środkowym piętrze.
5. Jeśli będziesz piec odrobinę krócej, środek ciasta pozostanie lekko niedopieczony – masz wtedy pyszne mokre w środku ciastka, a’la brownie.
6. Po tym czasie odstaw ciastka do ostygnięcia na metalowej kratce.
WARTOŚCI ODŻYWCZE :
Energia: 637.1 kcal
Węglowodany: 100.5 g
Tłuszcz: 35.1 g
Białko: 32.4 g
Komentarze