Nie bez powodu przecież nasi przodkowie obdarzyli szparag gatunkową nazwą „lekarski”! Asparagus officinalis zawiera wiele wartości odżywczych np. witaminy z grupy B, odgrywające znaczącą rolę w metabolizmie cukrów, a także witaminy A, C oraz znaczne ilości witaminy K i kwasu foliowego. Zaś z minerałów: potas, fosfor, magnez i żelazo. Ponadto saponiny steroidowe, karotenoidy i flawonoidy, wykazujące właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Z licznych aminokwasów, obecnych w młodych pędach szparagów, najbardziej charakterystyczny jest kwas asparginowy. Aspargina jest ważnym aminokwasem, biorącym udział w przekazywaniu bodźców w ośrodkowym układzie nerwowym, przyczynia się do poprawy koncentracji, ułatwia uczenie i zapamiętywanie. Polecana jest także osobom wyczerpanym fizycznie i psychicznie.
Brzmi jak coś w sam raz na przetrwanie pandemii.
Sałatka z imbirowymi szparagami
SKŁADNIKI:
Komosa ryżowa – quinoa – 70 g
Groszek zielony ( może być mrożony lun z puszki) – 50 g
Szparagi – 150 g
Cebula dymka – 50 g
Imbir korzeń – 10 g
Musztarda Dijon – 1 łyżeczka
Sok z cytryny – 50 ml
Bazylia liście – ok. 5 sztuk
Rukola – 40 g
Pestki dyni – 15 g
Oliwa z oliwek – łyżeczka ( ok 6 g) – może być np. olej rzepakowy
Sól do smaku
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Ugotuj komosę. Jeśli używasz groszku mrożonego po prostu dorzuć go do komosy pod koniec gotowania. Jeśli groszku z puszki, wymieszaj go z komosą gdy będzie już gotowa.
2. Na łyżeczce oliwy podsmaż: imbir stary na drobnych oczkach; pokrojoną drobno cebulę dymkę; szparagi przekrojone na pół ( oczywiście po odcięciu końcówek). Dopraw szczyptą soli.
3. Po ok 3 minutach dodaj 50 ml wody i smaż aż szparagi będą miękkie i do wyparowania wody.
4. Sok z cytryny, musztardę Dijon i liście bazylii zblenduj.
5. Na miskę z rukolą wyłóż komosę z groszkiem oraz uduszone szparagi, całość polej dressingiem i posyp prażonymi pestkami dyni.
WARTOŚCI ODŻYWCZE:
Energia: 500 kcal
Węglowodany: 73 g
Tłuszcz: 18 g
Białko: 23 g
Komentarze