Ja jestem zdecydowaną fanką idei zero waste w kuchni – co jest dobre zarówno dla planety jak i dla naszych portfeli. Warto zawsze planować posiłki tak, żeby przez kolejne dni wykorzystywać te same składniki i marnować jak najmniej jedzenia. Szpinak należy do tych warzyw, które można przygotować na wiele sposobów: zarówno na wytrawnie, jak i na słodko. Na zimno i na ciepło. Co jest dobra wiadomością bo naprawdę warto włączyć go na stałe do swojej diety. Szpinak zawiera silne przeciwutleniacze, dlatego zabezpiecza organizm przed działaniem wolnych rodników. Jego spożywanie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory oraz zwyrodnienia. Spowalnia również procesy miażdżycowe, a także opóźnia starzenie się komórek, co wpływa też korzystnie na wygląd skóry. To liściaste warzywo jest dobrym źródłem zarówno witaminy K, jak i magnezu, manganu oraz wapnia, wspierających zachowanie prawidłowej struktury kości. Pracę serca polepszają zawarte w nim potas, selen, foliany oraz witamina B6.
Zupa z soczewicą, marchewką i szpinakiem
SKŁADNIKI:
Bulion warzywny (płyn) - 0,75 szklanki (170 g)
Marchew - 1 mała sztuka (35 g)
Cebula - 1 plaster (9 g)
Czosnek - (1 g)
Soczewica czerwona - 1 łyżka (11 g)
Olej rzepakowy - 0,5 łyżeczki (2 g)
Szpinak (świeży) - 0,5 garści (12 g)
Sól - (1 g)
Pieprz czarny ziarnisty - (1 g)
Papryczka chilli - (1 g)
Kumin - (1 g)
Kurkuma - (1 g)
Ziele angielskie - (1 g)
Liść laurowy - (1 g)
Chleb pszenny - 1 kromka (24 g)
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1.Cebulę pokrojoną w kostkę podsmaż na oleju. Pod koniec dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i startą na grubych oczkach marchew.
2. Po paru minutach smażenia przełóż warzywa do garnka, zalej bulionem. Dodaj ziele angielskie, liść laurowy i resztę przypraw.
3. Dodaj soczewicę i gotuj ok. 20–30 minut.
4. Na sam koniec dorzuć umyte liście szpinaku.
5. Podawaj z chlebem.
WARTOŚCI ODŻYWCZE:
Energia: 219 kcal
Węglowodany: 28 g
Tłuszcz: 6 g
Białko: 11 g
Komentarze