Ananas wywędrował z północnej części Ameryki Południowej, skąd przez Amerykę Środkową dotarł do Indii Zachodnich (dzisiejsze Karaiby). Tam w 1493 r. tubylczy lud Gwadelupy powitał Krzysztofa Kolumba właśnie ananasami. Podróżnik, będąc pod dużym wrażeniem owocu, przywiózł go ze sobą z powrotem do Hiszpanii. Ponieważ transport w dawnych czasach trwał bardzo długo, w krajach europejskich – zwłaszcza zaś w Anglii – już na początku XVIII wieku rozwinęła się na skalę handlową uprawa szklarniowa ananasów.
W Polsce taką produkcję zapoczątkował w XVIII wieku Stanisław Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta. Założył w Warszawie słynne ogrody Frascati, skąd na jego stół trafiało kilka tysięcy dojrzałych owoców.
Zawartość enzymu o nazwie bromelia, sprawia, że ananas jest bardzo skutecznym reduktorem masy ciała. Ułatwia trawienie białek, skrobi i tłuszczów. Wzmaga metabolizm, wykazując właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Ponadto enzym ten, posiada szerokie zastosowanie: wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega zakrzepom krwi, łagodzi bóle, zbija temperaturę ciała w przypadku gorączki czy wspomaga leczenie dny moczanowej. W szczególności sportowcy powinni na stałe wkomponować ananasa w swoje posiłki ze względu na możliwość redukowania obrzęków i stanów zapalnych powstałych na skutek odniesionych urazów.
SKŁADNIKI:
Ananas - (120 g)
Jabłko - 1 mała sztuka (140 g)
Jogurt sojowy - 0,75 szklanki (180 g) (możesz użyć naturalnego greckiego ale zmieni się wówczas makro)
Marchew - 1 mała sztuka (50 g)
Płatki jaglane - 2,5 łyżeczki (12 g)
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Owoce i warzywa umyj i pokrój.
2. Zblenduj razem z jogurtem sojowym.
3. Opcjonalnie rozcieńcz odrobiną wody.
4. Całość posyp płatkami.
WARTOŚCI ODŻYWCZE:
Energia: 286 kcal
Węglowodany: 52 g
Tłuszcz: 4 g
Białko: 7 g
Komentarze