Buraki jada się już prawie od 3000 lat. O warzywie tym po raz pierwszy wspomina dokument z Mezopotamii z VIII wieku p.n.e. Trzysta lat później uprawiano go już w Grecji, a następnie po 200 latach zadomowił się on na terenach ówczesnego cesarstwa rzymskiego. Na początku spożywane były głównie ich liście, już kilka tysiącleci temu cenione za swe wartości odżywcze i pozytywny wpływ na zdrowie. Buraki są prawdziwą skarbnicą składników mineralnych (m. in. magnezu, fosforu, żelaza, manganu, miedzi, potasu i cynku), witamin (B9 ->kwasu foliowego, witaminy C, B2 i B6), błonnika pokarmowego, fitosteroli roślinnych i przeciwutleniaczy.
Naukowcy z Exeter w UK, odkryli "cudowne właściwości buraka czerwonego". Stwierdzili, że znajdujące się w nim azotany w końcowym efekcie skomplikowanego mechanizmu działania, powodują rozszerzenie światła naczyń tętniczych oraz żylnych. Sprawia to, że serce jest bardziej ukrwione, a mięśnie wykorzystują tlenu podczas intensywnego wysiłku fizycznego (nie ma przy tym zakwasów). Zatem sok buraczany jest legalnym, zdrowym i do tego pysznym dopingiem.
Gulasz z buraków podawany z ryżem
SKŁADNIKI:
Burak - 3 małe sztuki (250 g)
Pomidory w puszce - 1 szklanka (250 g)
Czosnek - 1,5 ząbka (6 g)
Ryż biały - 0,5 szklanki (100 g)
Słonecznik - 1,5 łyżeczki (6 g)
Cebula czerwona - 0,5 sztuki (40 g)
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
1. Buraki obierz i pokrój w małą kostkę, cebulę w piórka, czosnek w plasterki.
2. Na patelni rozgrzej oliwę, dodaj cebulę, czosnek, buraki, pomidory i przyprawy (smak potrawy doskonale podkreśli szczypta kminu rzymskiego, kurkumy, ostrej papryki, mielonego imbiru i kolendry). Wszystko wymieszaj. Duś przez ok. 20 minut, aż buraki zmiękną. W razie potrzeby dolej wody.
3. W tym czasie ugotuj ryż.
4. Ryż wyłóż na talerz, obok nałóż gulasz z buraków. Posyp słonecznikiem.
WARTOŚCI ODŻYWCZE:
Energia: 571 kcal
Węglowodany: 101 g
Tłuszcz: 5 g
Białko: 14 g
Komentarze