Patronat honorowy nad „VII Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie" objął Prezydent RP Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Wicepremier Rządu RP i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Kruk, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Dariusz Stefaniuk, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek oraz Burmistrz Łukowa Piotr Płudowski. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Organizatorami są: Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie Ks. Kanonik Andrzej Kieliszek, Proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Miasto Łuków oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Koordynatorem „VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” jest instruktor ŁOK Tomasz Kanadys. Sponsorzy Festiwalu: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Miasto Łuków, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Parisel Palace”, kwiaciarnia „Łąki Pąki” oraz PPH Iwonex Drukarnia.
Krakowskie Trio Stroikowe (Kraków) - powstało w 1998 roku, a tworzą go: oboista Marek Mleczko, klarnecista Roman Widaszek oraz fagocista Paweł Solecki. Członkami zespołu są laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, absolwenci Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach, którzy spotkali się, współpracując z krakowską orkiestrą kameralną Capella Cracoviensis. Muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów kameralnych z różnorodnym repertuarem, od muzyki barokowej po współczesną. Krakowskie Trio Stroikowe koncertowało w wielu krajach Europy, oraz niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, spotykając się z entuzjazmem publiczności i uznaniem krytyków. W 2005 roku współpracując z PWM i DUX-em, zespół nagrał płytę CD z utworami polskich kompozytorów XX wieku (Szałowski, Tansman, Lutosławski, Spisak, Palester, Krauze), a rok później na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Bachowskiego, zarejestrował we własnej transkrypcji Triosonate Es-dur BWV 525 Jana Sebastiana Bacha. Krakowskie Trio Stroikowe współpracuje również z polskimi kompozytorami. Współpraca ta przyniosła efekt w postaci nowych kompozycji, dedykowanych zespołowi (Krzesimir Dębski, Krzysztof Herdzin). Członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach.
Cristiano Rizzotto (Minneapolis/USA) – łotewsko-brazylijski organista i dyrektor chóru w Good Shepherd Catholic Church w Minneapolis w stanie Minnesota w USA oraz doktorant w The American Organ Institute na University of Oklahoma, pod kierunkiem Dr. Johna Schwandta. Organista jest również dyrektorem Międzynarodowej serii koncertów w kościele Dobrego Pasterza. Koncertował w wielu państwach m. in.: w Polsce, na Łotwie, we Włoszech, w Norwegii, w Argentynie, w Brazylii oraz w 19 amerykańskich stanach. Ukończył studia magisterskie w zakresie muzyki kościelnej na East Carolina University oraz studia licencjackiej z fortepianu na Universidade Federal do Rio de Janeiro (Magna cum Laude). Był również organistą w słynnym Opactwie Benedyktyńskim w Rio de Janeiro, gdzie znajdują się najstarsze organy w Brazylii z XVII wieku.
Już teraz zapraszamy na szósty i ostatni koncert „VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie". W niedzielę 15 września 2019 roku o godz. 19:00 w Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie wystąpią: Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores (Warszawa) oraz Axel Flierl (Dillingen/Niemcy) – organy.
Komentarze