Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 stycznia 2025 04:59

II koncert „VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” [FOTO]

W niedzielę 19 maja 2019 roku w Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie odbył się drugi koncert „VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”. Wystąpili: Karel Martinek (Ołomuniec/Czechy) – organy oraz Jacek Szymański (Gdańsk) – tenor. Koncertu wysłuchało ok. 150 osób. Artyści otrzymali upominki od Miasta Łuków oraz kwiaty ufundowane przez kwiaciarnię „Łąki Pąki”.

Patronat honorowy nad „VII Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie" objął Prezydent RP Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Wicepremier Rządu RP i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury Elżbieta Kruk, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Dariusz Stefaniuk, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek oraz Burmistrz Łukowa Piotr Płudowski. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Organizatorami są: Proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie Ks. Kanonik Andrzej Kieliszek, Miasto Łuków oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Koordynatorem „VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” jest instruktor ŁOK Tomasz Kanadys. Sponsorzy Festiwalu: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Miasto Łuków, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Parisel Palace”, kwiaciarnia „Łąki Pąki” oraz PPH Iwonex Drukarnia.

Karel Martinek (Ołomuniec/Czechy) – organy
Karel Martínek jest organistą i dyrektorem chóru w kościele św. Maurycego w Ołomuńcu w Czechach, gdzie znajduje się znany instrument Michaela Englera – największe organy w Republice Czeskiej. Urodził się w Ołomuńcu, gdzie ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Janáčka w Brnie w klasie organów K. Klugarová oraz improwizacji K. Pokory.
Brał udział w licznych kurach mistrzowskich u najbardziej znanych organistów. Zdobył również liczne nagrody na międzynarodowych konkursach interpretacji i improwizacji organowej. W 2014 roku rozpoczął również studia improwizacji u Philippe’a Lefebvra, tytularnego organisty katedry Notre Dame w Paryżu.
Koncertował w wielu państwach Europy. Był wykładowcą w Konserwatorium kościelnym w Opawie a następnie w Konserwatorium ewangelickim w Ołomuńcu. Współpracuje regularnie z Morawską orkiestrą symfoniczną, Orkiestrą symfoniczną Martinů oraz najlepszymi chórami w Czechach.
Jest również dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w kościele św. Maurycego w Ołomuńcu.

Jacek Szymański (Gdańsk) – tenor
Jacek Szymański jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale wokalno-aktorskim w klasie śpiewu solowego legendarnej śpiewaczki Haliny Mickiewiczówny.
Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze.
W latach 1987-1988 śpiewał w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie; w roku 1989 miał swój oficjalny debiut estradowy jako solista w Requiem W. A. Mozarta (Bielsko-Biała); w 1992 r. oficjalny debiut sceniczny wykonując partię Kamila w operetce „Wesoła Wdówka" F. Lehara (Opera Bałtycka w Gdańsku). W 1992 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Operą i Operetką w Szczecinie, w roku 1996 r. współpracę z Operą Nova w Bydgoszczy oraz Teatrem Otwartym w Gdańsku, a w 2001 r. - współpraca z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Wrocławską. Jest wieloletnim solistą Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
W dorobku artystycznym posiada około 30 pozycji oratoryjno–kantatowych od baroku do współczesności, 40 partii operowych kompozytorów klasycznych, romantycznych, werystycznych i współczesnych.
Brał udział w licznych tournee zagranicznych z polskimi filharmoniami i operami, m.in.: Austria, Belgia, Dania, Holandia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria, Włochy czy Kanada.
Od 1994 roku twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowi - Łomża” w ramach, którego zajmuje się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów. Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn” w Sopocie.
W roku 2002, ogłoszonym „Rokiem Moniuszkowskim”, brał udział w archiwalnym nagraniu opery Hrabina Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia i Telewizji.
Jacek Szymański współpracował z takimi dyrygentami jak m.in. Krzysztof Missona, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Swoboda, Andre Bernard, Maciej Figas, Ernest Hoetz, Jan Łukaszewski, Enoch zu Gutenberg, Martin Heubach, Jerzy Salwarowski, Bogdan Olędzki, Roman Kofman, Andrzej Knap, Jacek Boniecki, Kerstin Nerbe, Mieczysław Nowakowski, Klaus Eisenmann, Tomasz Bugaj, Janusz Przybylski, Zygmunt Rychert, Maciej Niesiołowski, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Jose Maria Florencio, Wojciech Michniewski, Tadeusz Wojciechowski oraz Jan Miłosz Zarzycki.
W roku 2003 otrzymał dyplom Ministra Kultury za „Szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury". W roku 2009 wziął udział w realizacji opery Ariadna na Naxos R. Straussa w międzynarodowej obsadzie, zaprezentowanej na Międzynarodowym Festiwalu w Szeged (Węgry), zarejestrowanym i wyemitowanym przez francuski muzyczny kanał telewizyjny MEZZO oraz przez TVP Kultura. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. W roku 2013 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował artystę Medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. W tym samym roku uzyskał stopień DOKTORA SZTUKI MUZYCZNEJ w dyscyplinie artystycznej WOKALISTYKA (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi).
W 2014r zajął II miejsce w rankingu „Profesjonaliści Forbesa 2014 – Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii ARTYSTA w województwie pomorskim.

Już teraz zapraszamy na trzeci koncert „VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie". W niedzielę 16 czerwca 2019 roku o godz. 19:00 w Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie wystąpią: Martin Gregorius (Gütersloh/Niemcy) – organy oraz Carine Tinney (Edynburg/Szkocja) – sopran.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły