Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 21:43

Papieska Droga Krzyżowa w ramach „VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” /5 kwietnia 2019

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na Papieską Drogę Krzyżową w ramach „VII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”, która odbędzie się w piątek 5 kwietnia 2019 roku o godzinie 20:00 w Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie. Wystąpią: Mateusz Rzewuski z Łukowa na organach, Grzegorz Skwarek z Łukowa– rozważania oraz recytatorzy Teatru Poezji ŁOK- recytacje.

Patronat honorowy nad „VII Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie" objął Prezydent RP Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, Wicepremier Rządu RP i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Dariusz Stefaniuk, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek oraz Burmistrz Łukowa Piotr Płudowski. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Organizatorami są: Proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Miasto Łuków oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Sponsorzy Festiwalu: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Miasto Łuków, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Parisel Palace”, kwiaciarnia „Łąki Pąki” oraz PPH Iwonex Drukarnia.

Mateusz Rzewuski urodził się w 1991 roku w Łukowie. Ukończył z wyróżnieniem i najwyższą oceną studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz studia magisterskie – Master of Music w Musikhochschule w Lubece w Niemczech, w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera. Następnie kontynuował studia z gry na organach oraz improwizacji w Conservatoire à Rayonnement Régional w Paryżu w ramach podyplomowych studiów koncertowych „La cycle concertiste” w klasie solistycznej prof. Christophe Mantoux’a, otrzymując Dyplom „Concertiste” przyznany jednogłośnie w 2017 roku. W 2018 roku Mateusz Rzewuski ukończył także studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum Basiliensis w Bazylei w Szwajcarii, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera. Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka – uzyskał w 2018 roku (w wieku zaledwie 26 lat) w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz płyty CD zarejestrowanej na oryginalnych, historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orelanie we Francji.
Artysta prowadzi ożywioną działalność artystyczną. Brał czynny udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Gerharda Gnanna, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Christophe Mantoux’a, Michaela Radulescu, Daniela Rotha, Wolfganga Zerera i innych.
Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali w Polsce, USA, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Austrii, Wielkiej Brytanii, na Litwie, w Czechach, w Rosji i na Słowacji. Wykonywał recitale w wielu prestiżowych miejscach, m. in.: katedrze w Luxemburgu, kościele Św. Seweryna w Paryżu, katedrze w San Francisco, Uniwersytecie w Tampie, Filharmonii w Wilnie, Filharmonii w Kaliningradzie, kościele Św. Jakuba w Lubece i innych.
W 2011 roku artysta został finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumii. Rok później uczestniczył w nagraniach dla Telewizji Polskiej. W 2013 roku został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Improwizacji Organowej w Legnicy. W tym także roku otrzymał I nagrodę oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Organowym „Organiści Nowej Europy” w Bardzie. W 2015 roku otrzymał II nagrodę oraz nagrodę specjalną na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. M. K. Čiurlionisa w Wilnie a w 2017 roku zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną na I Międzynarodowym Konkursie Organowym w Białymstoku.
Mateusz Rzewuski jest dwukrotnym stypendystą prezydenta miasta stołecznego Warszawy oraz stypendystą Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech, przyznawane za wybitne osiągnięcia artystyczne.
W 2013 roku zainicjował „Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie", którego jest dyrektorem artystycznym.

Grzegorz Skwarek - absolwent studiów historycznych na UMCS w Lublinie. W 1985 r. rozpoczął pracę w radiu w Ośrodku Radia Studenckiego - Radio Centrum gdzie powstały pierwsze słuchowiska, serie felietonów oraz kabaret radiowy. W 1992 roku współtworzył jedną z pierwszych niezależnych stacji radiowych w Polsce Katolickie Radio Podlasie, z którą na stałe związał się od 1995 roku do chwili obecnej pełniąc w niej kolejno funkcje szefa muzycznego, zastępcy redaktora naczelnego, aż po dyrektora strategicznego. Od stycznia 2017 roku tworzy funkcję dyrektora Łukowskiego Ośrodka Kultury, zachowując stanowisko Doradcy Zarządu KRP i wiceprezesa Fundacji Podlaskie Centrum Radiowe. Jest producentem i prowadzącym listę przebojów, jest autorem felietonów radiowych i prasowych, wywiadów i rozmów. Autor, producent, realizator słuchowisk radiowych z elementami paradokumentalnymi, część z audycji została wydana na płytach CD, w formie książkowej oraz adaptowana jako spektakl teatralny.
Aktywnie działa na rzecz środowiska. M.in.: pomysłodawca, organizator, członek Kapituły Generalnej Bractwa św. Judy Tadeusza, sekretarz Kapituły Nagrody Ludomira Benedyktowicza, wiceprezes Zarządu Fundacji Podlaskie Centrum Radiowe, przewodniczący Rady Programowej Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce. Od 2017 roku producent i koordynator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. Nagrody m.in. „Benemerenti Medal Papieski” przyznany przez Papieża Benedykta XVI, „Zasłużony dla Kultury Polskiej" – odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Poezji ŁOK- działa w Łukowskim Ośrodku Kultury. Opiekunem oraz instruktorem ds. recytacji jest Sławomirn Żyłka. Jego podopieczni odnoszą mnóstwo sukcesów na konkursach recytatorskich na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, regionalnym oraz ogólnopolskim. Są to stypendyści Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Burmistrza Łukowa. W rozważaniach Papieskiej Drogi Krzyżowej zaprezentuje się troje z nich: Julia Semczuk, Maciej Radomyski oraz Bartłomiej Niewęgłowski.

Serdecznie zapraszamy na Papieską Drogę Krzyżową!!! Wstęp wolny



Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły