Kilka słów o spotkaniu od prowadzącego:
Podczas wykładu, pt. "Tradycje żydowskie a współczesny świat", postaram się państwu przybliżyć bardzo zróżnicowaną i zupełnie nieznaną dzisiejszą żydowską rzeczywistość. Tradycja Polskich Żydów jak sen staje się już echem. Polityka brutalnie wkracza w żydowską religię i kulturowość. Nawet społeczność Żydów mieszkających w Izraelu jest niezwykle podzielona i skonfliktowana. Podziały religijne, światopoglądowe, są codziennością dla życia Żydów rozproszonych po świecie. Co pozostało z przedwojennej spuścizny oraz jak dzisiaj wygląda? Oto jedno z pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
Symcha Keller - ur. w 1963 roku w Łodzi. Współzałożyciel i lider legendarnej grupy Katharsis. W latach osiemdziesiątych współtworzył Ośrodek Działań Twórczych - Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi.
Kantor, rabi, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u łódzkiego kantora Icchaka Frojmowskiego, przedwojennego kantora cadyka z Radoszyc. Następnie uczył się w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie towarzyszył rabinowi Shlomo Carlebachowi. W 1993 roku po powrocie do Polski nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1988 do 2018 roku pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki m.in. papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI, Franciszka, Billa Clintona czy Vaclava Havla, a także na uroczystościach, takich jak: 60. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, czy 60. i 75. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.
Współpracuje z wieloma instytucjami m.in. Instytutem Shem Olam. Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski oraz zagranicy, głównie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich. W 2018 roku rozpoczął cykl spotkań muzycznych „Przy chasydzkim stole” zapraszając do współpracy muzyków reprezentujących różne obszary kulturowe.
15 grudnia 2009 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. W tym samym roku przyznano mu również odznaczenie „Za zasługi dla miasta Łodzi”. W 2010 za zasługi na rzecz pokoju i pojednania w Europie otrzymał odznaczenie Missio Reconciliationis. W listopadzie 2018 roku został odznaczony Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. W 2021 Medalem „Bene Merito” za promowanie Polski w świecie.
Podczas VI Światowego zjazdu rabinów w Jerozolimie w 2006 roku został uhonorowany nagrodą specjalną „za odbudowanie po holokauście i latach komunizmu Gminy Żydowskiej w Łodzi”.
Komentarze