Spotkanie odbyło się na cmentarzu parafialnym św. Rocha, w miejscu spoczynku Franciszka Maklakiewicza - kompozytora, który również zmarł w wyniku hitlerowskiej napaści na Polskę. Obecni mogli usłyszeć, w jaki sposób przed laty II wojna światowa fizycznie „zawitała” do Łukowa. Dowiedzieli się, gdzie spadły pierwsze bomby i jakie rejony naszego miasta zostały zniszczone przez Niemcy.
Głos zabrali również burmistrz Łukowa Piotr Płudowski i Przewodniczący Rady Miasta Artur Czubaszek, którzy zgodnie przyznali, iż wolność nie jest dana raz na zawsze. Spotkanie przygotowane przez Łukowski Ośrodek Kultury i Urząd Miasta, zakończyła część artystyczna w wykonaniu Julii Osiak i Antona Fartushnego. Obecni przy grobie Franciszka Maklakiewicza złożyli także symboliczne kwiaty i zapalili znicze.
Ponadto kilka dni wcześniej odbyły się inne formy upamiętnienia 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestniczyli w nich między innymi miejscy radni oraz pracownicy miejskich jednostek. Z kolei relacje z pierwszych dni II wojny światowej w Łukowie znaleźć można na portalu internetowym Łuków Historia, POD TYM ADRESEM
Komentarze