Każdego roku o bohaterach tego wydarzenia, które rozegrało się 20 lipca 1944 r., czyli na trzy dni przed wyzwoleniem Łukowa, pamiętają członkowie łukowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) oddając hołd poległym z rąk niemieckich okupantów 25 żołnierzom AK. Tegoroczna – osiemdziesiąta rocznica obchodzona była wyjątkowo uroczyście.
Rozpoczęło ją wystąpienie prezesa Koła Łuków ŚZŻAK Macieja Fajzetla, który odczytał relację bitwy najdłużej żyjącego jej uczestnika ppłk. Polikarpa Paducha. Następnie biskup pomocniczy siedlecki Grzegorz Suchodolski w asyście innych księży i w obecności pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i grup rekonstrukcyjnych odprawił Mszę św. w intencji poległych w 1944 r. żołnierzy. Kluczowym punktem obchodów była rekonstrukcja historyczna wydarzenia sprzed osiemdziesięciu lat w wykonaniu Grupy Historyczno-Edukacyjnej Szare Szeregi. Mimo niesprzyjającej pogody, zgromadziła ona wielu mieszkańców ziemi łukowskiej.
Uroczystość była okazją do poświęcenia zrekonstruowanego obozu partyzanckiego będącego jednocześnie miejscem jej obchodów oraz do podziękowań tym wszystkim osobom, dzięki którym obóz powstał. Wśród nich była duża grupa osób, które poświęciły wiele dni na społeczne wykonywanie prac w obozie. Oni oraz wszyscy, którzy wspomogli organizatorów w przygotowaniu uroczystości – przedstawiciele firm, instytucji oraz osoby prywatne, odebrali podziękowania z rąk prezesa Fajzetla i wójta Gminy Łuków Mariusza Osiaka, a nowi członkowie łukowskiego koła ŚZŻAK - legitymacje członkowskie. Wszyscy uczestnicy jubileuszu mogli skosztować smacznych pierogów i pyzów przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich w Zalesiu i Gręzówce.
Złożeniem kwiatów i modlitwą uczestnicy uroczystości oddali również hołd poległym w miejscach - tragicznej bitwy, którą obecnie upamiętnia pomnik przy drodze krajowej Nr 63 oraz ich spoczynku – na łukowskim cmentarzu, do których to miejsc udali się historycznymi pojazdami.
Organizatorami uroczystości byli Gmina Łuków i ŚZŻAK. Pomocy organizatorom udzielili: Grupa Historyczno-Edukacyjna Szare Szeregi, OSP w Gręzówce, OSP w Zalesiu, KGW w Zalesiu i KGW w Gręzówce.
Fot. P. Przeździak
Komentarze