Jej inauguracja odbyła się równo miesiąc przed wyborami, 15 września pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, a w międzyczasie na terenie Łukowa pojawiły się m.in. informacje i plakaty z treściami zachęcającymi do oddania głosu na swoich reprezentantów. 5 października odbędzie się też debata łukowskich kandydatów do Sejmu.
Hasło „Nie śpij, bo Cię przegłosują” nawiązuje do wyborów, które 4 czerwca 1989 roku zmieniły bieg historii Polski, a w konsekwencji również innych krajów oddzielonych od wolnego świata żelazną kurtyną. Kampania profrekrewencyjna odnosząca się do powyższego hasła, została stworzona w Gdańsku, a dołączyły do niej miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich, a także Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich czy Związek Województw RP. Lokalnie do pójścia do wyborów zachęca m.in. burmistrz Łukowa Piotr Płudowski, który pełni funkcję Członka Zarządu Związku Miast Polskich.
- Nasza demokracja jest silna, kiedy wszyscy biorą aktywny udział w procesie wyborczym. Wyrażanie swojego zdania przez głosowanie to fundamentalny sposób wyrażania naszej woli jako społeczeństwa. Wyższa frekwencja wyborcza sprawia, że wybrani przedstawiciele lepiej odzwierciedlają różnorodność wszystkich Polaków - mówi burmistrz Łukowa.
Organizatorzy kampanii #NieŚpijBoCięPrzegłosują mają ambitny cel - pobicie rekordu frekwencji w wyborach parlamentarnych. Ten pochodzi jeszcze z 1989 roku, wynosi 62,70% i dotychczas nie udało się go pobić, gdyż nawet ostatnie wybory do Sejmu i Senatu z 2019 r. zakończyły się frekwencją na poziomie 61,74%. Kampania stawia więc na pierwszy plan ogromne znaczenie każdego pojedynczego głosu, przypominając nam, że to właśnie nasze decyzje będą kształtować losy naszego kraju.
- Im więcej ludzi zagłosuje 15 października, tym bardziej reprezentacyjny będzie przyszły Parlament. Każdy głos ma znaczenie, aby zagwarantować różnorodność opinii w naszej demokracji - przekonuje burmistrz Piotr Płudowski.
Pomysłodawcy akcji przekonują, że wielokrotnie w historii zdarzało się, że wybory zakończyły się niewielką różnicą głosów lub nawet remisem, co prowadziło do dalszych etapów wyłaniania zwycięzcy. To właśnie na tym etapie pojedyncze głosy zyskują na wadze. Mimo że na pierwszy rzut oka mogą wydawać się mało istotne, to historia dowodzi, że to właśnie one determinują przebieg polityki. Decyzje legislacyjne, układ sił w parlamencie czy kierunek rozwoju kraju – to wszystko może być wynikiem pojedynczych głosów wyborców.
W celu zachęcenia mieszkańców Łukowa do jak najliczniejszego udziału w wyborach i tym samym wpływu na frekwencję, burmistrz miasta organizuje debatę wyborczą lokalnych kandydatów do Sejmu. Wydarzenie zaplanowano w czwartek 5 października w Łukowskim Ośrodku Kultury. Transmisję z tego wydarzenia będzie można obejrzeć na żywo w Internecie, m.in. na profilu burmistrza na Facebooku.
Komentarze