Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 02:31

Powyżynowe refleksje…

Za nami XVI edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów i Monodramistów.

Czasoprzestrzeń Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce (gmina Ruda-Huta) w dniach od 3 do 7 sierpnia 2023r. wypełniła „Wyżyna Teatralna” - festiwal cieszący się ogólnopolską renomą. Od lat prezentują tutaj swoje ciekawe i różnorodne spektakle teatry z województwa lubelskiego oraz z wielu innych regionów kraju. Tym występom towarzyszyły edukacyjne warsztaty artystyczne, improwizacje i wydarzenia a także różnorodne atrakcje. Jedną, z myślą o najmłodszych, było odszukiwanie kilkuset piegów (puzzli) składających się na obraz Pana Kleksa patronującego wydarzeniu. Najbardziej zdeterminowanym zbieraczem piegów był… Maksymilian Zdanowski z Łukowskiego Ośrodka Kultury. Portret z nielicznymi brakującymi elementami wręczył mu Wójt Gminy Ruda-Huta Kazimierz Smal i Dyrektor GOK Marcin Woszczewski… i tym sposobem Pan Kleks zamieszka na stałe w pokoju Maksymiliana!

Gwiazdą tegorocznego festiwalu był Daniel Olbrychski. Spotkanie z aktorem to ostatni wyżynowy akord w sali widowiskowej Huty Kultury. Aktor - legenda polskiego aktorstwa opowiedział anegdoty ze swojego życia prywatnego i artystycznego. Nie zabrakło też poezji wieszczów. Mogliśmy napawać się wspaniałymi interpretacjami utworów Norwida, Mickiewicza, Słowackiego i innych poetów. Usłyszeliśmy też opowieści Daniela Olbrychskiego o kondycji sztuki aktorskiej w niełatwych czasach minionej epoki i jego spotkaniach z ówczesnymi osobistościami świata kultury.
Tradycyjnie „Wyżyna Teatralna” to szansa na pokazanie się szerszej publiczności dla doświadczonych artystów, jak i amatorskich teatrów zaczynających swoją przygodę ze sceną. Nasz warsztat poszerza i wzbogaca możliwość uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez specjalistów dla uczestników a także instruktorów. W tym roku motywem przewodnim festiwalu była „Moc-Energia-Zasilanie”. To odwołanie do otaczającej nas rzeczywistości zdominowanej przez elektronikę… i lada chwila przez sztuczną inteligencję. 

- „Podczas tegorocznej edycji „Wyżyny Teatralnej” spróbujemy pobudzić „moc i energię”, której zasilaniem będą międzyludzkie relacje, interakcje, żywy, realny kontakt i wymiana doświadczeń.” - zapowiadał główny organizator festiwalu, Marcin Woszczewski. Marcinie Wasze założenia się spełniły… rzeczywiście nastąpiły międzyludzkie relacje, interakcje i żywy, realny kontakt między uczestnikami.

Gospodarzy w trakcie festiwalu reprezentował MMS Impro z Rudy-Huty, który świętuje w tym roku 5-lecie istnienia i działający od 2006r. Teatr OKO, który zaprezentował dwa najnowsze przedstawienia: „Upiory Tuwima” z udziałem najmłodszych przedstawicieli formacji oraz „Kolory” będące wariacją na temat twórczości George'a Orwella. Oba spektakle wyreżyserował Marcin Woszczewski.  

I na tym sceniczne działanie jego aktorów się zakończyło. Weszli w o wiele trudniejsze role serdecznych i zawsze pomocnych gospodarzy, dających moc, energię i radość Teatrowi Wojtka Kowalskiego z Częstochowy, Teatrom Emanacje i Krzesiwo z Warszawy, Teatrowi Małemu z Wrocławia, Teatrowi NoToCO i NoToCo A2 z Kraśnika, Adamowi Sokolnickiemu z Głębokiego oraz grupie chwilowej stworzonej na potrzeby tegorocznej wyżyny - Teatrowi Poezji ŁOK / Teatrowi Straszydełka. Uczestnicy z Ulana-Majoratu i Łukowa pokazali widowisko poetyckie „Wędrowanie… ścieżkami słów”, którymi wędrowali: Wiktoria Czyżak, Natalia Polkowska, Lena Aleksandrowicz, Julia Osiak, Mikołaj Aleksandrowicz, Maksymilian Zdanowski i Oskar Izdebski. Naszym założeniem było zaprezentowanie recytowanych utworów w przestrzeni teatralnej przy użyciu ruchu scenicznego. Przybrało to formę, którą nagrodzili nasi widzowie. Wielu z nich doceniło także bardzo perfekcyjną dykcję i kulturę słowa naszych aktorów, którzy i na tej wyżynowej edycji zdobywali warsztatowe umiejętności. Jolanta Sipowicz (Warszawa) poprowadziła warsztat „Świadomość głosu poprzez ruch – mówić i śpiewać całym sobą.” W zajęciach i pokazie powarsztatowym uczestniczyli: Wiktoria Czyżak, Natalia Polkowska i Maksymilian Zdanowski. Ewelina Niewiadowska (Wrocław) prowadziła „Warsztaty teatralne/pantomima”. Uczestniczyli w nich Mikołaj Aleksandrowicz i Oskar Izdebski. Arkadiusz Rataj (Warszawa) poprowadził „Warsztat realizacji dźwięku” a uczestniczyli w nim: Lena Aleksandrowicz, Julia Osiak i Sławomir Żyłka. Michał Łysiak (Lublin) poprowadził „Warsztaty aktorskie / improwizacji teatralnej” a Damian Grzywna (Świerże) warsztaty „Przestrzeń uliczna / aktor w nowej roli” – poranne warsztaty dla wszystkich o zapobieganiu sytuacjom niebezpiecznym.  

Pamiętajmy o tym, że aktor profesjonalny a tym bardziej amator, powinien być powiernikiem prawdy… bo tworząc sztukę czy rolę opisuje otaczającą nas wszystkich rzeczywistość. Nieodłączną konsekwencją bycia aktorem jest ocena widzów. Tego wszystkiego doświadczyliśmy na  tegorocznej „Wyżynie Teatralnej”. Była Moc, była Energia a Zasilanie zastąpiliśmy Spotkaniem!

Dziękujemy Organizatorom za to spotkanie pełne wrażeń, przeżyć i refleksji!

Zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie i ŁOK.

Na warsztacie realizacji dźwięku prowadzonym przez Arkadiusza Rataja powstało słuchowisko „Przygody Misia Marcina i jego przyjaciół”, uczestniczyli w nim między innymi: Julia Osiak, Lena Aleksandrowicz i Sławomir Żyłka.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły