Wystąpią: Giorgio Matteoli (Rzym, Włochy) - flety proste oraz Matthias Böhlert (Salzwedel/Niemcy) – organy. Wstęp wolny.
Partnerem XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”.
Patronat Honorowy nad XI Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Ordynariusz Siedlecki JE Ks. Bp Kazimierz Gurda, Wicepremier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Proboszcz Parafii pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski oraz Dyrektor TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz.
Organizatorzy: Parafia pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie, Miasto Łuków oraz Łukowski Ośrodek Kultury.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Mateusz Rzewuski.
Mecenat wydarzenia: kwiaciarnia Łąki Pąki i Parisel Palace Leśne Zacisze.
Giorgio Matteoli urodził się w Rzymie w 1966 roku. Ukończył studia w klasie wiolonczeli, fletu prostego i kameralistyki w konserwatorium S. Cecilia w Rzymie a także z najwyższymi ocenami studia z zakresu instrumentów historycznych na Uniwersytecie Rzymskim. Oprócz tego studiował kompozycję i kontrapunkt w Konserwatorium w Como, dyrygenturę w konserwatorium w Mediolanie, a następnie uczęszczał na kursy dyrygentury u D. Pavlova i P. Gelminiego. Specjalizuje się w wykonywaniu starożytnego repertuaru, zarówno na flecie prostym, jak i wiolonczeli barokowej. Współpracuje z renomowanymi zespołami włoskimi i zagranicznymi (Ensemble Aurora, Alessandro Stradella Consort, Ensemble La Fenice, Musici di San Petronio). Jest autorem artykułów muzykologicznych dla magazynu muzyki dawnej Orfeo, CD Classic i Amadeus. Był flecistą-solistą włosko-amerykańskiej ścieżki dźwiękowej The Bible (z muzyką M. Frisina i Ennio Morricone), nagrodzonej amerykańskim Oscarem „Kable ACE”. Jest założycielem „Festa Rustica Baroque Ensemble”, z którym regularnie występuje od ponad 20 lat jako solista i dyrygent. W latach 2013-2014 dyrygował Orkiestrą Stowarzyszenia Roman Mandolina. Jest założycielem Stowarzyszenia Muzyki Dawnej Italia z siedzibą w Rzymie i Brianzie, twórcą i dyrektorem artystycznym międzyprowincjalnego festiwalu kameralnego „Brianza Classica”, który odbywa się od siedemnastu lat przez cały rok w około trzydziestu gminach Brianzy rozsianych po prowincje Monza, Lecco i Mediolan. Był członkiem-założycielem crossoverowego kwartetu smyczkowego „The Palm Court Quartet”. Regularnie gra w duecie również z organami, klawesynem i z gitarą. Od roku akademickiego 2019-2020 jest nauczycielem fletu prostego, wiolonczeli barokowej i zespołu muzyki dawnej.
Matthias Böhlert urodził się w Zeitz (Saksonia, Niemcy). W latach 1978-1984 studiował muzykę kościelną w protestanckiej szkole muzycznej w Halle/Saale. Jego nauczycielem w zakresie gry na organach był Almuth Reuther, organista w kościele pw. Św. Tomasza w Lipsku. Podczas studiów pracował jako organista w Stadtsingechor Halle (najstarszym niemieckim chórze chłopięcym) i jako organista w Kościele Mariackim w Halle. Koncert dyplomowy wykonał w kościele św. Tomasza w Lipsku. Od 1984 roku Matthias Böhlert jest muzykiem kościelnym w ewangelickim kościele Św. Katarzyny w Salzwedel. W 2004 roku został mianowany dyrektorem muzycznym kościoła. W 1990 r. brał udział w Międzynarodowej Letniej Akademii Organistów w Haarlem w Holandii. Regularnie koncertuje w Liechtensteinie, Australii, Kanadzie, USA, Argentynie, Japonii, RPA, Namibii, Austrii i w Niemczech. Wykonuje wielkie oratoria baroku, klasyki, romantyzmu i współczesności. Współpracuje ze znanymi solistami i kameralistami. Jego działalność koncertowa poświęcona jest w szczególności literaturze organowej od okresu baroku do połowy XX wieku. Matthias Böhlert gra także własne kompozycje, zarówno na organy, jak i na fortepian.
Serdecznie zapraszamy na koncert!!!
Komentarze