Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 3 grudnia 2024 18:36

1. koncert XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /21.05.23

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na 1. koncert XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie, który odbędzie się w niedzielę 21 maja 2023r. o godz. 19:00 w Kościele pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie.

Wystąpią: zespół „Donne Armoniche” (Kraków) – 3 soprany i klawesyn oraz Mateusz Rzewuski (Łuków/Warszawa) – organy. Wstęp wolny.

Partnerem XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”.

Patronat Honorowy nad XI Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Ordynariusz Siedlecki JE Ks. Bp Kazimierz Gurda, Wicepremier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Proboszcz Parafii pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski oraz Dyrektor TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz. Organizatorzy: Parafia pw. NMP Matki Kościoła w Łukowie, Miasto Łuków oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Mecenas wydarzenia: kwiaciarnia Łąki Pąki.

„Donne Armoniche” to wyjątkowy zespół z Krakowa na 3 soprany i klawesyn. Jego założycielką jest krakowska śpiewaczka Katarzyna Wiwer. W skład wchodzą śpiewaczki specjalizujące się w muzyce dawnej oraz w kameralistyce: Adrianna Bujak-Cyran, Katarzyna Wiwer oraz Liliana Pociecha. Zespół swobodnie czuje się zarówno w repertuarze chorałowym, jak też w barokowej muzyce wielogłosowej, a w kręgu jego zainteresowania znajdują się utwory przeznaczone na głosy żeńskie. Są wśród nich utwory pisane przez kompozytorki świeckie, jak Barbara Strozzi, czy Francesca Caccini, ale też kompozytorki zakonne, jak Hildegarda z Bingen, Izabella Leonarda, czy Vittoria Aleotti. Szczególnym zainteresowaniem zespół darzy bogate źródło muzyczne, którym są kancjonały polskich benedyktynek, zwłaszcza kancjonały staniąteckie, odkrywane, badane i poznawane. Zespół zrealizował dotąd następujące programy koncertowe: „Narzeczona czy mniszka? Tęsknota za Oblubieńcem”, złożone z utworów pisanych przez barokowe kompozytorki z całej Europy, „Perły z klasztornej szkatułki”, program złożony z pieśni benedyktynek Staniąteckich oraz „Muzyka polskich benedyktynek”, złożony z wielogłosowych utworów benedyktynek z Przemyśla, Jarosławia i Staniątek. Najnowszy program koncertowy to „Złote jabłko i trzy damy z Ferrary”, w którym znalazły się m.in. utwory C. Monteverdiego, L. Luzzaschiego, B. Strozzi, A. Archilei. Zespołowi będzie towarzyszył znakomity klawesynista Andrzej Zawisza.

Mateusz Rzewuski to organista z Warszawy. Urodził się w Łukowie. Ukończył wyższe uczelnie muzyczne w czterech krajach: w Polsce – studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Niemczech – studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece, we Francji – studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu oraz w Szwajcarii – studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei. Stopień doktora sztuki muzycznej w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka – uzyskał w 2018r. w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz pierwszej w Polsce płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orleanie we Francji. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach: w 21 krajach Europy, Australii, Nowej Zelandii, USA, Korei Południowej i w Hongkongu, wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach. Brał także czynny udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Michaela Radulescu, Daniela Rotha i innych. Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011 r., w Legnicy w 2013 r., w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda) oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda). Jest stypendystą Prezydenta Miasta Warszawy oraz Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech. Od 2021 roku jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej.

Serdecznie zapraszamy na koncert!!!


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły