Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 04:01

"KOBIETA". Nowa wystawa w Galerii PROwizorium [1 - 28.10]

Kobieta. Podobno ma wiele twarzy... równie wiele oblicz i artystycznych podejść do tematu płci pięknej, będzie można zobaczyć w Galerii PROwizorium. Nasza nowa ekspozycja zawiera obrazy autorstwa dwóch kobiet właśnie: Grażyny Szumańskiej i Marioli Kokowskiej. Na wernisaż wystawy zapraszamy 1 października, o 18:00.

Zdawałoby się, że postać kobiety jako takiej, jest nam wszystkim doskonale znana. Jednak temat płci pięknej jest tak szeroki, że wydaje się on być wręcz niewyczerpywalnym. Toteż autorki nowej ekspozycji, jaka zagości w Galerii PROwizorium pokazują, że można podejść do tematu kobiety w zupełnie nowy i niebanalny sposób. Ich obrazy i oblicza przedstawianych kobiet zaskakują i zachwycają.

Wernisaż naszej wystawy odbędzie się 1 października, o 18:00. Serdecznie zapraszamy.

Natomiast tym, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o autorkach obrazów, poniżej zamieszczamy kilka słów.

Grażyna Szumańska

Urodzona w 1968 roku na Mazowszu, zamieszkała w Warszawie. Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyłam specjalizację grafika artystyczna pod kierunkiem prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej.

Uprawia malarstwo olejne i akrylowe, grafikę oraz rysunek. Jej prace zdobią ściany wielu prywatnych domów oraz wnętrz biur i gabinetów. Część z nich otrzymała Fundacja Ogród Nadziei, która udziela wsparcia psychologicznego osobom chorym na nowotwór.

Głównym motywem jej twórczości jest postać kobiety. Fascynuje ją psychika kobiet, która jest skomplikowana i delikatna zarazem. Autora prac stara się przedstawić uczucia i emocje kobiet, pokazując ich mnogość i niejednoznaczność. Malarskie przedstawienie kobiet jest dla niej również sposobem na obrazowanie własnych emocji i zrozumienie kobiecej natury. Wyrażaniu siebie w malarstwie służy autorce obrazów ekspresjonizm – tj. kierunek w sztuce, którego celem jest wyrażanie własnych przeżyć, stanów emocjonalnych, uczuć. 

Drugą ważną dla niej grupą obrazów są te inspirowane naturą – najczęściej regionu Mazowsza, ponieważ jest to – jak mówi autorka - „moje miejsce na ziemi”, szczególnie mi bliskie.

Jej obrazy można było oglądać w Desa Unicum w Warszawie, w Domu Aukcyjnym REMPEX. Niektóre z nich posłużyły za ilustracje i zostały zamieszczone w tomiku poetyckim Marioli Kokowskiej – „Portrety w polifonii”. Autorka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Brała udział w wielu plenerach malarskich w kraju.Swoje prace wystawiała w Polsce, Holandii iw Niemczech.

Mariola Kokowska

Polska poetka pochodząca z Mazowsza. Psycholog, muzyk, muzykoterapeuta. Absolwentka Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS), Uniwersytetu SWPS w Warszawie (SWPS), Uniwersytetu Warszawskiego (UW). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzykoterapeutów (PSMT), Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym (PTBST), Związku Twórców Ziemi Zawkrzeńskiej (ZTZZ), Związku Literatów na Mazowszu (ZLM). Autorka artykułów w monografiach i czasopismach naukowych z dziedziny psychologii, psychologii muzyki, filozofii muzyki i muzykoterapii.

Współautorka wielu tomików poetyckich i antologii pod patronatem Stowarzyszenia Autorów Polskich (SAP/ O. Warszawa I/II). Laureatka konkursów poetyckich (I, II, III miejsca)i adresatka wyróżnień, biorąca udział w ogólnopolskich konkursach literackich. Wydała dwa tomy poetyckie: „Portrety w polifoniioraz „Pisane Mazowszem”. Autorka książki popularnonaukowej o Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej pt. „Melodie z mazowieckiego dworku” (2021 r.).

Malarstwem jako pasją zajęła się amatorsko od czasu wybuchu pandemii COVID-19. Dominującą część jej twórczości stanowią obrazy akrylowe i akwarela, które łączą się w cykle tematyczne. Inspiracją do malowania obrazu może być wszystko, niemal każda myśl, która przeobraża się w obraz. Najważniejsze z nich to cykle inspirowane postaciami z bliskiego otoczenia, historii i sztuki, portrety, krajobrazy, kwiaty. Wśród jej prac można zidentyfikować również cykl tematyczny, związany ze skamieniałościami amonitów - będących ciekawostką przyrodniczo-historyczną Gminy Łuków. Osobną tematykę jej prac stanowi sztuka sakralna, która jest inspirowana motywami religijnymi oraz transcendentnymi prawdami o miejscu człowieka w świecie i hierarchii bytów. Umiejętności artystyczne rozwija pod okiem warszawskich malarzy, biorąc udział w warsztatach malarskich w Zamku Królewskim (2022 r.)i w plenerach malarskich. Obrazy autorki stanowią materiał ilustracyjny w książkach, wydawanych przez Stowarzyszenie Autorów Polskich (SAP / Oddz. Warszawa I) pod red. J. Wielgurskiej. Mieszka i tworzy na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Jej obrazy znajdują się w rękach kolekcjonerów prywatnych w Polsce.  


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły