W programie o godz. 18:00 Msza Święta Polska na sopran, chór i organy oraz o godz. 19:00 koncert. Wystąpią: Mateusz Rzewuski (Łuków/Warszawa) – organy oraz Chór Kameralny KOE (Sokołów Podlaski), dyrygent - Aneta Mroczek. Wstęp wolny. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo w łukowskim kościele, na stronie YouTube Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz w Katolickim Radiu Podlasie 101,7 FM.
Koncert rozpoczynający jubileuszową edycję festiwalu został poświęcony Świętemu Janowi Pawłowi II. W programie: Msza polska na sopran, chór oraz organy - kompozytor Jan Maklakiewicz (1899-1954) oraz koncert.
Partnerami X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie są: Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!” oraz Totalizator Sportowy LOTTO.
Patronat Honorowy nad X Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Ordynariusz Siedlecki JE Ks. Bp Kazimierz Gurda, Wicepremier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sławomir Skwarek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski, Dyrektor Katolickiego Radia Podlasie Ks. Andrzej Sochal oraz Dyrektor TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz.
Organizatorzy: Proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Miasto Łuków. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Mateusz Rzewuski.
Mecenasi wydarzenia: Powiat Łukowski, kwiaciarnia Łąki Pąki, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe Parisel Palace oraz PPH Iwonex Drukarnia.
Biografie artystów:
Mateusz Rzewuski – urodzony w Łukowie, organista, doktor sztuk muzycznych. Mateusz jest jednym
z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia. Ukończył wyższe uczelnie muzyczne w czterech krajach: w Polsce – studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, w Niemczech – studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera, we Francji – studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu w klasie solowej prof. Christophe Mantoux’a otrzymując dyplom „Concertiste” oraz w Szwajcarii – studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera.
Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka uzyskał w 2018 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz pierwszej w Polsce płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orleanie we Francji.
Mateusz Rzewuski koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach: w 21 krajach Europy, w Australii, Nowej Zelandii, USA, Korei Południowej, Hongkongu i innych, wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach. Brał także czynny udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Michaela Radulescu, Daniela Rotha i innych.
Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii (2011), w Legnicy (2013), w Bardzie (2013) - I nagroda, w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa (2015) - II nagroda oraz w Białymstoku (2017) - I nagroda.
Jest również stypendystą Prezydenta Miasta Warszawy oraz Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Mateusz otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech.
Mateusz Rzewuski od 2013 roku zajmuje się również działalnością menadżerską i animacją kultury. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej: w Łukowie, Białej Podlaskiej oraz
na Pradze Południe w Warszawie.
W tym roku Dekretem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy został nominowany na członka Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej.
Chór Kameralny KOE - zespół działa przy Sokołowskim Ośrodku Kultury w Sokołowie Podlaskim od 2016 roku. Założycielem i dyrygentem Chóru jest Aneta Mroczek.. W ciągu pierwszych pięciu lat istnienia wystąpił ponad stukrotnie, biorąc udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych. Poprzez swą intensywną i bogatą działalność Chór promuje Miasto Sokołów Podlaski, zdobywając czołowe nagrody na festiwalach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.
Zespół skupia ludzi w różnym wieku – młodzież licealną, studentów oraz osoby dorosłe wielu zawodów, których łączy wszakże zamiłowanie do muzyki. Nadrzędną ideą jest niesienie radości poprzez śpiew oraz dzielenie się swoją pasją, podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji muzyki chóralnej oraz poszerzanie dziedzictwa kultury. Cele te Chór osiąga zarówno poprzez pracę nad rozwojem umiejętności wokalnych podczas intensywnych prób i warsztatów, jak również poprzez aktywny udział w konkursach i festiwalach, a także dzięki pełnemu pasji i poświęcenia udziałowi w uroczystościach państwowych i innych.
Jako czterogłosowy, kameralny chór mieszany KOE wykonuje a cappella dzieła wokalne należące zarówno do kanonu chóralistyki jak i dzieła współczesne, a także utwory muzyki rozrywkowej. Kilka miesięcy temu, z okazji 5-lecia działalności Chór wydał swoją pierwszą płytę pt. „Auxilium Christianorum”. Po koncercie będzie można ją nabyć!
20 marca tego roku Chór KOE wystąpił podczas koncertu pieśni pasyjnych „O Crux Ave” w Parafii Przemienienia Pańskiego w Łukowie. Następnie sokołowski Chór pojechał na tournee do Włoch, gdzie wystąpił m.in. w Bazylice Św. Piotra podczas Mszy Świętej przy grobie Świętego Jana Pawła II w Watykanie, w Sanktuarium Matki Bożej del Perpetuo Soccorso w Rzymie, w Kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie oraz w Kościele Św. Pankracego w Rzymie.
Aneta Mroczek (ur. 1990 w Sokołowie Podlaskim) – dyrygent, pedagog, doktor sztuk muzycznych. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury chóralnej prof. dr hab. Dariusza Zimnickiego, a także m.in. absolwentką Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzyczną II stopnia w Lutomiersku w klasie organów mgra Szymona Holtza.
Od 2012 roku związana jest z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury. W 2015 roku wróciła na stałe do swojego rodzinnego miasta Sokołowa Podlaskiego, gdzie prowadzi aktywną działalność artystyczno-pedagogiczną.
W 2018 r. pełniła funkcję pełnomocnika Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski ds. organizacji utworzenia publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia, która pół roku później, 1 września 2018 r., rozpoczęła swoją działalność. Od początku jej istnienia pełni obowiązki dyrektora Szkoły Muzycznej I stopnia im. Michała Kleofasa Księcia Ogińskiego w Sokołowie Podlaskim.
Jest założycielem i dyrygentem Chóru Kameralnego KOE, który działa przy Sokołowskim Ośrodku Kultury od lutego 2016 r.
Stopień doktora w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie artystycznej: sztuki muzyczne uzyskała
w kwietniu br. na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Serdecznie zapraszamy na koncert!!!
TRANSMISJA ON-LINE:
Komentarze