Na wydarzenie, odbywające się już po raz piąty, zaprosili wspólnie członkinie KGW i zespołu „Kumpele”, a także strażacy z Gręzówki i Gminny Ośrodek Kultury w Łukowie. Każdego roku scenariusz spektaklu jest jednak nieco inny. W tym roku widowisko rozpoczęła scena żniwna, podczas której gospodarze zdecydowali o zamążpójściu córki młynarza. Konsekwencją decyzji były swaty, czyli kojarzenie małżeństwa polegające na wzajemnym zaprezentowaniu kandydatów na małżonków ich rodzinom przez osobę pełniącą rolę swata. Podczas swatów uzgodniono także kwestię posagu, jaki małżonka wnosiła do małżeństwa. W tegorocznym scenariuszu znalazła się także scenka prezentująca tzw. bramę weselną polegającą na zastawieniu drogi panu młodemu udającemu się do domu panny młodej. Nie mogło też zabraknąć tradycyjnego błogosławieństwa młodych przez rodziców oraz powitania ich chlebem, solą i kieliszkiem wódki. Zapomnianym już obyczajem, który przypomnieli gręzowianie, jest włożenie przez pana młodego pieniędzy do buta panny młodej, co miało zapewnić małżonkom dostatek.
Organizatorzy nawiązali także do czasów obecnych prezentując skecz w temacie szczepień przeciw COVID-19.
Poza organizatorami, w spektaklu wystąpili również inni mieszkańcy Gręzówki. Był wśród nich przewodniczący Rady Gminy Łuków Tadeusz Federczyk, który grał rolę ojca panny młodej.
Występom towarzyszyła biesiada weselna z muzyką, pieśnią, tańcem, humorem, swojskim jadłem i napitkiem. Wzięły w niej udział zaprzyjaźnione z „Kumpelami” zespoły z Gminy Łuków „Zalesianki” i „Jagódki”, a także „Świderzanki” ze Świderek, „Wiśniewiacy” z Wiśniewa, „Chodowiacy” z Chodowa i „Zimna Woda” z Łukowa, które zaprezentowały na scenie weselne pieśni i przyśpiewki. Zespół zaś „Kumpele”, poza utworami biesiadnymi, wykonał wiązankę piosenek o tematyce cygańskiej zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy. Każdy gość mógł się poczęstować tradycyjnym bigosem, galaretą z nóżek, swojskimi wędlinami oraz ciastem drożdżowym i domowym kompotem.
Wydarzeniu towarzyszyła także akcja szczepień przeciwko COVID-19 i ich promocja. Szczepienia jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson przeprowadzał tego dnia na terenie szkoły w Gręzówce zespół medyczny z Przychodni Zdrowia „Centrum” w Łukowie. Za zorganizowanie akcji szczepień organizatorzy składają podziękowania zarówno Przychodni „Centrum”, jak i Zespołowi Szkół. Promocję zaś szczepień prowadziła Gmina Łuków, która ogłosiła konkurs pod nazwą „Szczepimy się – chronimy się”. W jego ramach osoby zaszczepione po 16 sierpnia mogą otrzymać nagrody w postaci powerbanków, a także wygrać sprzęty AGD.
Fot. Z. Woźniak
Komentarze