Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 06:04

4. koncert IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /15 sierpnia 2021

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na czwarty koncert IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie, który odbędzie się w niedzielę 15 sierpnia 2021 roku o godz. 19:00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie.

Wystąpią: „Duo Magdalena Kulig & Maciej Zimka” (Hamburg/Kraków) - mezzosopran/akordeon oraz Adam Sadowski (Sopot) – organy. Wstęp wolny. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo w łukowskim kościele, na stronie YouTube Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz w Katolickim Radiu Podlasie 101,7 FM.

Partnerami IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie są: Totalizator Sportowy LOTTO oraz Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.

Patronat honorowy nad IX Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
W skład Komitetu Honorowego wchodzą: JE Ks. Bp Kazimierz Gurda Ordynariusz Siedlecki, Wicepremier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sławomir Skwarek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski oraz Dyrektor TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz.

Organizatorzy: Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie Ks. Kanonik Andrzej Kieliszek, Łukowski Ośrodek Kultury oraz Miasto Łuków. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Mateusz Rzewuski.

Mecenasi wydarzenia: Powiat Łukowski, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe Parisel Palace, kwiaciarnia Łąki Pąki oraz PPH Iwonex Drukarnia.

Biografie artystów:

„Duo Magdalena Kulig & Maciej Zimka” to zaskakujące i energetyczne zderzenie dwóch charyzmatycznych osobowości muzycznych, którzy nawiązując współpracę w 2019 roku, wykonuje nowatorskie aranżacje pieśni oraz arii w wykonaniu na głos i akordeon. Zespół został założony w celu odkrywania nowych przestrzeni artystycznych na gruncie niezwykle inspirującego formatu wykonawczego jakim jest połączenie ciepłego brzmienia mezzosopranu z akordeonem, który z powodu specyficznych własności dopasowania barwy do wielu instrumentów – często jest nazywany „muzycznym kameleonem”. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni, z naciskiem na muzykę polską znaną (m.in. Chopin, Karłowicz, Moniuszko), jak i mniej znaną (Gablenz, Niewiadomski, Pałłasz) jak również arie z oratoriów i oper najsłynniejszych kompozytorów europejskich: m.in. Bacha, Handla, Glucka, Mozarta, czy Telemanna. Mimo, że zespół powstał w lipcu 2019 roku, ma na swoim koncie ponad kilkanaście koncertów, głównie na zagranicznych festiwalach takich jak: 52. Modena Organ Festival (Włochy), XIII „Les Cles du Classique” (Hiszpania/Francja), Calioppe Kamermusikreihe (Niemcy), a także polskich takich jak: VII Dolnośląski Festiwal Muzyczny czy V Krakowski Festiwal Akordeonowy. Duet zbiera doskonałe recenzje, zwłaszcza w prasie niemieckiej, której recenzenci podkreślają znakomite, świeże interpretacje, ciekawą wspólną barwę oraz doskonałą współprace.
Magdalena Kulig jest absolwentką wydziału wokalnego w klasie śpiewu E. Czermak Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła także historię na WNHiP Uniwersytetu Wrocławskiego. Występowała na licznych festiwalach, koncertach i recitalach wokalnych w kraju i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju, Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Musica Sacromontana, Międzynarodowym Festiwalu EuroSilesia, Oper im Berg Festival Salzburg, Opern und Konzerttage Ruhpolding, Kammeroper Schloss Rheinsberg International Festival zur Forderung junger Opernsanger oraz Schleswig-Holstein Musik Festival. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (2006), nagrody specjalnej w IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. H. Halskiej we Wrocławiu (2007), laureatką sekcji barokowej konkursu wokalnego w Bolonii Secondo Concorso Internazionale e Stage di Approfondimento per Giovani Cantanti Lirici Citta di Bologna (2008), a także zdobywczynią III miejsca w Tiit Kuusik International Lied Competition w Estonii (2011). Jest stypendystką Zarządu Województwa Dolnośląskiego w zakresie twórczości artystycznej, niemieckiego Richard Strauss Institut oraz angielskiej fundacji Dartington International School. Za płytę Elegie w 2012 roku otrzymała Wrocławska Nagrodę Muzyczną.

Maciej Zimka to akordeonista, kompozytor, aranżer i animator kultury. Ukończył z wyróżnieniem krakowską  Akademię Muzyczną w klasie akordeonu  prof. Janusza Patera, obronił  również doktorat na tejże uczelni. Artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalnych, m.in.: I nagrody w XIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, I nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Wilnie, I nagrody w  XLII Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie kompozycji Andrzeja Krzanowskiego w IV Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. Artysta koncertuje zarówno solo, jak i w zespołach kameralnych grając muzykę klasyczną, współczesną, jazz oraz piosenkę artystyczną w Polsce i za granicą. Wystąpił m.in. na festiwalach: „Sound 12” in Newcastle upon Tyne (Anglia), „Concerts at Lempertz” (Belgia), „Ibla Music Festival” (Włochy), „.Share.Music.Leipizg.” (Niemcy), „Prikarpacka Vesna” (Ukraina), Audio Art, Euro Chamber Music Festival, Przemyska Jesień Muzyczna oraz Krakowski Festiwal Akordeonowy (Polska). Maciej Zimka jest również działającym kompozytorem. Jest laureatem m.in.: Grand Prix w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku (2017) oraz II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „…Kiedy myślę Ryszard Bukowski…” we Wrocławiu (2017). Jego utwory są wykonywane na festiwalach oraz w filharmoniach i innych salach koncertowych w Polsce i za granicą.

Adam Sadowski to organista oraz doktor nauk społecznych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Dyplom magisterski uzyskał w roku 2010. W 2014 roku również w gdańskiej Akademii Muzycznej ukończył Podyplomowe Studia w zakresie Interpretacji Organowej. W latach 2012–2016 odbył studia doktoranckie w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2018 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych w zakresie psychologii, broniąc z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. „Cechy temperamentu i osobowości a poziom perfekcjonizmu i tremy u muzyków różnych specjalności”. Jego zainteresowania skupiają się wokół psychologicznych uwarunkowań wykonawstwa muzycznego. Jest autorem wydanej w 2020 roku książki pt. „Perfekcjonizm i trema u muzyków różnych specjalności”. Ma w swoim dorobku publikacje naukowe w literaturze polskiej i angielskiej. Jest również autorem projektu edukacyjnego pt. „#Ćwiczyć, ale jak?”. Maciej Zimka jest stypendystą Miasta Sopot dla twórców kultury. Występuje jako solista i kameralista w ramach Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej w kraju i zagranicą. Pełni funkcję organisty parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Sopocie Kamiennym Potoku. Jest dyrygentem chóru Świętego Ojca Pio oraz założycielem Stowarzyszenia Promień Sztuki. Sprawuje kierownictwo artystyczne nad „Festiwalem organowym św. Michała Archanioła” w Płońsku, „Sopockimi Wieczorami Organowymi” oraz „Ciechanowskimi Wieczorami Organowymi w Farze”.

Serdecznie zapraszamy na koncert!!!

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły