Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 06:05

PANDEMIA SŁOWA: kontrolny spis porażek i sukcesów w roku recytatorskim 2020/2021 [FOTO]

Pandemia jednak nie sparaliżowała dziecięcych i młodzieńczych umysłów, nie zablokowała sfery wrażliwości na słowo, które „było na początku”.

We wtorek 29 czerwca 2021 roku Łukowski Ośrodek Kultury zorganizował wydarzenie zaklinające rzeczywistość.

PANDEMIA SŁOWA to nieoczywista nazwa podsumowania roku recytatorskiego w Łukowskim Ośrodku Kultury, które odbyło się we wtorkowe popołudnie 29 czerwca. Wzięła w nim udział grupa 18 recytatorek i recytatorów. Niektórzy dopiero zaczynają edukację szkolną i recytatorską... a obok nich tegoroczni maturzyści.

Pandemicy żywego słowa z Łukowskiego Ośrodka Kultury i Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie wykonywali po jednym utworze poetyckim lub fragmencie prozy. Były to prezentacje wyróżnione i nagrodzone na różnego rodzaju konkursach. Większość konkursów była w formie online lub mieszanej.

Pierwszy etap to kwalifikacja wideoprezentacji do finału w formie tradycyjnej. Mimo, że jeden uczestnik mógł wykonać tylko jeden tekst, wydarzenie trwało ponad godzinę i trzymało w napięciu. Utwory zostały ułożone według kontrastu lub łączących je treści, nastrojów czy dramaturgii. W ten sposób powstała ciekawa paleta literatury dla dzieci przetykana tekstami wręcz filozoficznymi.

Dziecięce interpretacje to przede wszystkim urok i czar przynależny do tego wieku jednak wykonania starszych recytatorów to dobra lekcja dla początkujących. Ich starsi adepci „żywego słowa” także przebywali podobną drogę, nabywali umiejętności warsztatowych a sukcesy uparcie nie chciały wyjść z cienia.

Gdyby nie zachęta i wiara rodziców, instruktorska pochwała oraz inspiracja podobnych im pasjonatów… zamilkli by gdzieś w połowie drogi.

Dziękujemy Wam wszystkim za to, że potraficie tworzyć zintegrowaną grupę kreatywnych młodych twórców upowszechniających, przez kulturę słowa, dzieła polskiej i obcej literatury. Integrujecie się ponadto jako przedstawiciele różnych środowisk.

Gorąco zapraszamy widzów i słuchaczy do uległości. PANDEMIĘ SŁOWA ciągle można obejrzeć na stronie ŁOK w relacji bezpośredniej. Oglądając tę relację poznacie imiona, nazwiska i twarze recytujących uczestników.

Poniżej autorzy i tytuły tekstów:

KACPER SIWIAK
w monologu Smirnowa z jednoaktówki „Niedźwiedź” Antoniego Czechowa

JULIA SEMCZUK
w prozie Katarzyny Nosowskiej „Chodź, opowiem ci świat” (część pierwsza)

EMILIA RZYMOWSKA
w wierszu Juliana Tuwima „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”

BARBARA LIPIŃSKA
w wierszu Juliana Tuwima „Okulary”

GABRIELA SEMCZUK
w wierszu Danuty Wawiłow „Na wystawie”

MAKSYMILIAN ZDANOWSKI
w wierszu Tadeusza Śliwiaka „Wilk u dentysty”

ANNA ROKICKA
w wierszu Ludwika Jerzego Kerna „Żaba i wół”

LENA ALEKSANDROWICZ
w wierszu Ludwika Jerzego Kerna „Dialog z pluskwą”

PRZEMYSŁAW ZIENKIEWICZ
w wierszu Igora Sikiryckiego „Snurek Jurka”

JULIA OSIAK
w wierszu Zbigniewa Dmitrocy „Perła”

ANASTAZJA SADŁO
w kolażu wierszy ks. Jana Twardowskiego

ANNA LIPIŃSKA
w wierszu Grzegorza Przemyka „Jeśli przyjdziesz…”

JOANNA LENDZION
w wierszu Tadeusza Różewicza „Odnaleźć samego siebie”

NATALIA DYJAK 
 w piosence z Kabaretu Starszych Panów „Zakochałam się w czwartek… przypadkiem”

JULIA SPOSÓB
w wierszu Jana Pocka „Nadzieja”

NATALIA POLKOWSKA
w prozie Stanisława Lema „Jak ocalał świat”

MACIEJ RADOMYSKI
w prozie Rolanda Topora „Alibi dziecka”

JULIA SEMCZUK
w prozie Katarzyny Nosowskiej „Chodź, opowiem ci świat” (część druga)

MAURYCY WOLNY
czyta prozę własną „Mapa marzeń”

NATALIA DYJAK - wideoprezentacja
w aktorskiej piosence finałowej „Gwiazdą być”



Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły