Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 05:07

Musical „Fatima” w ŁOK /17 października 2020

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza w sobotę 17 października 2020 roku o godz. 17:00 na spektakl muzyczny „Fatima” w wykonaniu zespołu „Guadalupe” z Lublina.

Musical odbywa się na zakończenie łukowskich obchodów 100. rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II, rozpoczętych rok temu koncertem zespołu „Góralska Hora”. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc koncert będzie transmitowany on-line. W przypadku dobrej pogody będzie również transmisja na telebimie na parkingu Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Wspólnota „Guadalupe” powstała w 2013r. w Lublinie, jako owoc Spotkań Guadalupiańskich skupionych wokół Matki Bożej z Guadalupe, patronki życia. Misją wspólnoty jest uwielbienie Boga razem z Maryją oraz krzewienie kultu Matki Bożej z Guadalupe. W 2016 roku powstała również Wspólnota Rodzin Guadalupiańskich. W skład wspólnot wchodzą dzieci, młodzież i dorośli. Siedzibą jest Archikatedra Lubelska (Guadalupe) oraz Parafia Garnizonowa NPNMP (Rodziny Guadalupiańskie). Duszpasterzem Wspólnoty Guadalupe w 2013 roku był ks. Adam Rybicki, a w latach 2013-2018 był ks.Tomasz Makarewicz SAC. Obecnie duszpasterzem Wspólnoty jest ks. Łukasz Sidor. Duszpasterzem Wspólnoty Rodzin Guadalupiańskich jest obecnie ks. Daniel Chomontowski.

Musical „Fatima” ma na celu uczczenie 100. rocznicy Objawień Fatimskich. Premiera miała miejsce 31 maja 2017 roku w Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W spektaklu przybliżającym historię życia Hiacynty, Franciszka i Łucji biorą udział Dzieci i Rodziny Guadalupiańskie, a także członkowie Wspólnoty Guadalupe.
„Fatima” to pełnometrażowy musical, z autorską muzyką graną przez orkiestrę na żywo, scenografią i kostiumami. Wypada tu nadmienić, że niezwykły spektakl jest w równym stopniu wydarzeniem muzycznym, co przeżyciem religijnym. Tekst napisała i wyreżyserowały: Emilia Łabęcka i Agnieszka Beszłej. Muzykę stworzyły: Agnieszka Beszłej i Aleksandra Złotnicka. Scenografię wykonali: Radosław Łaziuk i członkowie Rodzin Guadalupiańskich.

W przedstawieniu biorą udział całe rodziny. Familijny charakter powoduje, że narracja s. Łucji, karmelitanki opisującej objawienia Maryi, staje się żywa i bardzo przejmująca. Wzruszająca jest gra trójki pastuszków, która bardzo wiernie wcieliła się w swoje role. Napięcie prześladowań wizjonerów rozładowywały przemykające przez scenę owieczki, malutkie dzieci w białych kożuszkach.

Głównym tematem spektaklu muzycznego z Lublina jest objawienie Najświętszej Maryi Panny w Fatimie. 13 maja 1917 roku świadkiem objawień była trójka fatimskich dzieci. Dziesięcioletnia Łucja de Jesus, dziewięcioletni Franciszek Marto i jego siedmioletnia siostrzyczka Hiacynta Marto, pilnowali stada owiec. W samo południe dzieci jak zwykle odmówiły razem cząstkę różańca. Nagle ujrzały ponad drzewem dębu niezwykłą postać nieziemskiej piękności. Matka Boża podczas objawień między majem a październikiem 1917 roku przekazała pastuszkom trzy tajemnice, zwane tajemnicami fatimskimi. Franciszek widział Maryję, lecz Jej nie słyszał. Hiacynta Ją widziała i słyszała. Łucja natomiast widziała, słyszała i rozmawiała z Nią. Łucja spisała treść objawień, dzięki czemu współcześnie możemy je czytać i analizować.

W znaczeniu duchowo-religijnym Fatima oznacza przypomnienie prawd wiary, zwrócenie uwagi na konieczność modlitwy – zwłaszcza różańcowej – pokuty i Komunii Świętej wynagradzającej. Musical „Fatima” na każdej scenie jest świetnie zagrany, skomponowany plastycznie, wytańczony entuzjazmem wiary i wyśpiewany przez nieprzeciętnie utalentowanych młodych ludzi ze Wspólnoty Rodzin Guadalupiańskich. Każda publiczność wychodząca z musicalu była zachwycona, głęboko wzruszona, ponieważ wspaniała forma artystyczna w połączeniu z emanującym ze sceny entuzjazmem wiary sprawiają, że nie tylko widz ogląda widowisko, ale się z nim utożsamia, staje się jego uczestnikiem, aktorem – wspólnie śpiewa, doświadcza, wspólnie się modli. Jest to znakomity sposób na wartościowe spędzenie czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Prawdziwe umocnienie duchowe dla każdego.

Zapraszamy!!!



Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły