Na wystawie prezentowane są unikalne dywany i makaty dwuosnowowe, które w większości zostały wykonane przez twórców ludowych związanych z Podlaską Spółdzielnią Sztuki i Przemysłu Ludowego „Cepelia" w Węgrowie. Dominują dywany autorstwa Dominiki Bujnowskiej – jednej z najbardziej znanych polskich tkaczek. Prace tej skromnej artystki, która całe swoje życie związała z węgrowską spółdzielnią przez dziesięciolecia były najbardziej eksportowym towarem polskiej sztuki ludowej. Pokazywano je w Anglii (1956), Szwajcarii (1957), ZSRR (1957), Francji (1960), a potem w państwach skandynawskich, w Niemczech, w Ameryce. Dominika Bujnowska tkała dywany dwuosnowowe wprowadzając coraz to nowe rozwiązania plastyczne. Uczyła również młodsze tkaczki tej trudnej techniki. Każdy dywan był inny, niepowtarzalny i w większości opowiadał o życiu podlaskiej wsi. Na wystawie prezentujemy również dywan wykonany przez Teklę Radzikowską z miejscowości Zembry – jedyną z naszego regionu tkaczkę ludową, która potrafiła wykonywać dywany tą techniką.
Wystawa posiada dydaktyczny charakter. Pozwala poznać proces wytwarzania tkanin jak również ukazuje uroki życia wiejskiego na przełomie XIX i XX w. Wszystkie dywany pochodzą z bogatej kolekcji naszego muzeum.
Ze względu na zachowanie procedur sanitarnych związanych z zagrożeniem SARS-CoV-2 muzeum zrezygnowało z oficjalnego wernisażu wystawy. Krótki film z inauguracji wystawy można będzie obejrzeć na muzealnej stronie Facebook oraz w lokalnej telewizji.
Wystawa będzie czynna do końca 2020 roku. Informujemy, że każda osoba, która zakupi bilet wstępu otrzyma pamiątkowe pocztówki wydane z okazji jubileuszu 60 – lecia muzeum.
Komentarze