Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Konsekwencją był IV rozbiór Polski.
Od napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę - 1 września 1939 roku, zdecydowana większość polskich sił zbrojnych była związana wojną z Niemcami o obronne zachodnich granic. Tym samym do obrony przed Rosjanami stanęły tylko nieliczne oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza, które jednak zostały rozbite. Siły Polskie nie miały najmniejszych szans na sukces. Dodatkowym problemem były mylące Polaków Deklaracje Rosyjskie, mówiące o wspólnej wojnie z Niemcami. Polacy mieli olbrzymie kłopoty z łącznością, co nie pozwalało uzyskać jakiegokolwiek obrazu sytuacji. Dodatkowo Korpus Ochrony Pogranicza oraz jednostki wojskowe walczące z Rosjanami liczyły tylko około 30 tys żołnierzy. W związku z tym Armia Czerwona nie miała żadnych problemów z opanowaniem Terytorium Polski a Wojsko Polskie walczące z Niemcami, mogło się spodziewać ataku od tyłu. Mimo to Polska broniła się jeszcze przez dwa tygodnie.
Agresja Rosyjska, załamała kompletnie Polską obronę. Gdyby nie ona Polska mogła by się bronić jeszcze przez październik. Istniały jeszcze rezerwy czołgów i formowany były jednostki z Rezerwistów. Zbliżała się także jesień, co przy słabej Polskiej infrastrukturze mogły zatrzymać pochód Niemców tak samo jak dwa lata później w Rosji. Po za tym, Wehrmacht musiał zacząć przerzucać jednostki na zachód, gdzie można się było spodziewać Ofensywy Francuskiej.
Okrutny los czekał mieszkańców zamieszkałych na terenach zajętych przez Rosjan. Inteligencja była zabijana albo wyważona w głąb Rosji. Pozamykano szkoły i uniwersytety. Ciemiężenie było tak wielkie, że wkraczających za dwa lata Niemców witano jak wyzwolicieli.
Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków. Około 22,5 tys. osób polskiej inteligencji - oficerów, policjantów, księży, lekarzy, prawników oraz nauczycieli, zostało uśmierconych m.in. w Katyniu, Charkowie i Twerze.
Źródło informacji: polskiedzieje.pl oraz dzieje.pl
Film „Sierpem w plecy”:
Film poświęcony sowieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 roku łamiącej pakt o nieagresji oraz pakcie Ribbentrop-Mołotow, a także o losach Polaków zamieszkałych na terenach zajętych przez Rosję w pierwszych dniach i latach po ataku
Komentarze