Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:40

3. koncert „VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” /9 sierpnia 2020 godzina 19:00

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na trzeci koncert w ramach „VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie”, który odbędzie się w niedzielę 9 sierpnia 2020 roku o godz. 19:00 w Kościele NMP Matki Kościoła w Łukowie.

Wystąpią: Grupa Wokalna Servi Domini Cantores (Bydgoszcz/Katowice/Tuchów) - o. Rafał Kobyliński jezuita - tenor, ks. Paweł Sobierajski - baryton i o. Tomasz Jarosz redemptorysta - bas-baryton oraz Mateusz Rzewuski (Łuków/Warszawa) – organy. Wstęp wolny. Nowością tegorocznej edycji Festiwalu są transmisje na żywo na stronie Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz w Katolickim Radiu Podlasie 101,7 FM i 106 FM.

Patronat honorowy nad „VIII Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie” objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Ordynariusz Siedlecki JE Ks. Bp Kazimierz Gurda, Wicepremier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Ks. prof. dr hab. Andrzej Kiciński, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Gogacz, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Sławomir Skwarek, Starosta Łukowski Dariusz Szustek, Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski oraz Dyrektor TVP3 Lublin Ryszard Montusiewicz. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Mateusz Rzewuski. Organizatorami są: Proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie Ks. Kanonik Krzysztof Stepczuk, Miasto Łuków oraz Łukowski Ośrodek Kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Muzyka 2020. Łukowski Ośrodek Kultury otrzymał też wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Powiatu Łukowskiego, Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego „Parisel Palace”, kwiaciarni „Łąki Pąki”, Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA oraz PPH Iwonex Drukarnia.

Grupa Wokalna  Servi Domini Cantores (Śpiewający Słudzy Pańscy) została założona przez księży, absolwentów wydziałów wokalno-aktorskich polskich akademii muzycznych. Należą do niej: o. Rafał Kobyliński – tenor (jezuita; Bydgoszcz), ks. Zdzisław Madej – tenor (Wrocław), ks. Paweł Sobierajski – tenor (Katowice), o. Tomasz Jarosz – baryton (redemptorysta; Tuchów) i ks. Robert Kaczorowski – bas-baryton (Gdańsk). Istniejąca od roku 2004 grupa wokalna wykonuje szeroki repertuar: pieśni sakralne i arie oratoryjno-kantatowe różnych kompozytorów oraz arie operowe i pieśni ze światowego repertuaru. Członkowie Grupy prowadzą na co dzień ożywioną działalność duszpasterską, ewangelizacyjną, naukowo-dydaktyczną i artystyczną. Współpracują z wybitnymi pianistami, organistami i dyrygentami, występując na festiwalach i koncertach w kraju i poza jego granicami. Owa współpraca zaowocowała także nagraniami kilku płyt CD między innymi z utworami wokalnymi F. Chopina, M. Karłowicza i S. Moniuszki (z towarzyszeniem pianisty G. Biegasa, Katowice 2014); z utworami sakralnymi różnych kompozytorów (z towarzyszeniem organisty A. Chorosińskiego, Licheń 2018 i Bardzo Śląskie 2019 oraz z towarzyszeniem organisty M. Szymańskiego, Leżajsk 2019).
O. Rafał Kobyliński, tenor, jezuita, doktor wokalistyki. Edukację muzyczną rozpoczął na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jana Kunerta. Po trzech latach studiów podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu Jezuitów. Po ukończeniu studiów filozoficznych powrócił na Akademię Muzyczną, tym razem jednak w Gdańsku, gdzie ukończył studia wokalne w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza w 2003 r. Aktualnie prowadzi zajęcia wokalne ze studentami Papieskiego Wydziału Teologicznego Collegium Bobolanum w Warszawie.
Ks. Paweł Sobierajski, tenor, doktor nauk pedagogiczno-teologicznych i doktor hab. wokalistyki. To absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego Maestry Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach (Czechy) i Trnawie (Słowacja). Jest profesorem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowcą śpiewu solowego, pedagogiki oraz komunikacji interpersonalnej. Jest założycielem Grupy Wokalnej Servi Domini Cantores, organizatorem Muzycznego Forum Młodych oraz Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria. Jest opiekunem Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Sosnowieckiej.
O. Tomasz Jarosz, baryton, redemptorysta, doktor wokalistyki. W roku 2001 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie śpiewu solowego prof. Wojciecha Jana Śmietany, w 2003 r. natomiast Wydział Muzyki Kościelnej tejże Akademii (organista). Jest wykładowcą muzyki kościelnej w WSD Redemptorystów w Tuchowie.

Mateusz Rzewuski urodził się w 1991 roku w Łukowie. Ukończył cztery wyższe uczelnie muzyczne: w Polsce studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Niemczech studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece, we Francji studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu oraz w Szwajcarii studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei. Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka, uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach w takich krajach jak: w Polsce, USA, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Hongkongu, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Luksemburgu, Austrii, Wielkiej Brytanii, na Litwie, w Czechach, w Rosji i na Słowacji, wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach. Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011 r., w Legnicy w 2013 r., w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda), oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda). Jest stypendystą Prezydenta Warszawy, otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech. Od 2013 roku zajmuje się również animacją kultury. Mateusz Rzewuski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej: w Łukowie, Białej Podlaskiej, Włodawie oraz na Pradze Południe w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy na koncert!!!



Podziel się
Oceń

Komentarze

Warszawiak Włodzimierz Markowicz 07.08.2020 14:30
Chwała za kultywowanie muzyki i śpiewu na najwyższym poziomie .
Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły