Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 23:57

Niezdyscyplinowany cykl Sztuka upiększania codzienności [Millefiori-Tysiąc kwiatów] /odcinek 46.

Za wolną encyklopedią: Millefiori (z wł. „tysiąc kwiatów”; mille – tysiąc, fiori – kwiaty) – rodzaj wielokolorowego szkła artystycznego o wzorze kwiatowym.

Historia:

Technika wytwarzania szkła mozaikowego znana jest od starożytności, a millefiori wytwarzali już w I wieku Rzymianie. Natomiast okres największego rozkwitu przypada na XV–XVI wiek. Nastąpiło to w przeważającej mierze za sprawą Marietty Barovier, która technikę wytwarzania millefiori doprowadziła do perfekcji. Marietta Barovier była córką Angelo Baroviera z Murano (położonej w pobliżu Wenecji wyspy, która słynęła z wyrobu szkła). Był on potomkiem jednego z najstarszych weneckich rodów szklarskich i wynalazcy cristallo, czyliszkła kryształowego.

W Polsce millefiori było wytwarzane w hucie „Józefina”] w Szklarskiej Porębie w XIX wieku.

Technologia:

Millefiori uzyskiwane jest przez wtapianie w szkło fragmentów wielobarwnych prętów szkła mozaikowego. Pręty natomiast powstają przez stopienie drobnych różnobarwnych szklanych nitek, dzięki czemu na przekroju powstają kolorowe wzory przypominające kwiaty lub gwiazdki. Uzyskane w ten sposób szklane pręty mogą być cięte na mniejsze bądź większe kawałki, które z kolei zostają wtopione w szkło całkowicie, tworząc równą powierzchnię, lub mogą lekko wystawać, tworząc na szkle małe ozdobne wypukłości.

Fragmenty pociętych prętów (mających w przekroju najczęściej motyw kwiatu lub gwiazdy, w zależności od ilości i od ułożenia kolorowych szklanych nitek) szczególnie nadają się do wyrabiania niewielkich ozdobnych przedmiotów; wykorzystywane są np. do ozdoby trzonków sztućców, do wyrobu koralików, wisiorków itp. Techniką millefiori wytwarzano m.in. wazy, wazony i dzbany.

W plastyce:

Millefiori- Termin millefiori jest połączeniem włoskiego słowa „mille” (tysiąc) i „fiori” (kwiaty).
Millefiori to technika, w której  dekoracyjne wzory ujawniają się po przecięciu w przekroju.
Jest to oryginalna technika plastyczna, którą warto poznać do zastosowania na lekcjach plastyki, zajęciach z różnymi grupami i dla wykonywania pięknych, ozdobnych przedmiotów do domu.

Tyle wstępu.

Technika wymaga precyzji, ale… przez przypadkowe niedoskonałości możemy uzyskać nowe wzory, więc nie zniechęcajmy się, a taka praca przyniesie wiele radości ;-)

Podrzucamy kilka linków tak na początek i zachęcamy do własnych poszukiwań.

https://manzuko.com/blog/szklo-millefiori/

https://blog.swiatartysty.pl/249-millefiori-z-fimo

https://blogkreatywny.pl/tag/millefiori/

http://sowiagaleria.blogspot.com/2014/04/tutorial-1-jak-zrobic-z-modeliny-waek.html

http://modelinowy-szal.blogspot.com/2011/03/rozyczki-millefiori.html

 

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły