Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 02:34

Maraton Tolkiena w Kinie Łuków

Z okazji przypadającego na 25 marca Dnia Czytania Tolkiena Łukowski Ośrodek Kultury oraz Kino Łuków zapraszają wszystkich fanów twórczości tego autora na filmowy Maraton Tolkiena.

Dla miłośników Śródziemia przygotowaliśmy trylogię "Władcy Pierścieni" w wersjach reżyserskich. W piątek 23 marca o godzinie 21:00 zapraszamy na "Drużynę Pierścienia" natomiast w sobotę 24 marca o 20:00 na "Dwie wieże" oraz o 23:45 na "Powrót króla", który zakończy się o świcie 25 marca.

Bilety na każdy z seansów dostępne są w kasie Kina Łuków oraz online TUTAJ w cenie 5 PLN. Zachęcamy również serdecznie do stylizacji inspirowanych światem Śródziemia.

Elen síla lúmenn' omentielvo

 

„Władca Pierścieni” (ang. The Lord of the Rings) to trzyczęściowe dzieło filmowe z gatunku fantasy nakręcone w oparciu o powieść J.R.R. Tolkiena pod tym samym tytułem. Reżyserem filmu jest Peter Jackson, który wraz ze swoją żoną Frances Walsh i Philippą Boyens napisał także scenariusz.
Niemal wszystkie sceny powstały w czasie osiemnastu miesięcy ciągłej produkcji w plenerach Nowej Zelandii. Skorzystano również z pomocy 10 tys. nowozelandzkich kibiców krykieta, którzy w przerwie jednego z meczów pomogli przy nagraniu odgłosów armii orków.
Wszystkie trzy części opowiadają o Wojnie o Pierścień z mitologii Śródziemia oraz o związanej z nią wędrówce hobbita Froda Bagginsa do Mordoru, opisanych w powieści Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena. Frodo musi zniszczyć tytułowy Pierścień, a dokonać tego można tylko w Szczelinach Zagłady. W tym samym czasie Władca Ciemności, Sauron, rozpętuje wojnę, pragnąc odzyskać Pierścień – przedmiot, którego brakuje mu, by stać się niepokonanym.

Wszystkie 3 części zostały w sumie 30 razy nominowane do Oscarów, z czego udało im się zdobyć 17 statuetek. „Władca Pierścieni: Powrót króla” wraz z „Titanicem” i „Ben-Hurem” zdobył najwięcej Nagród Akademii Filmowej w historii kina, aż 11. Ale tylko film Petera Jacksona otrzymał nagrody w każdej z kategorii, w której był nominowany.
Oskary dla „Władcy Pierścieni”:
- efekty wizualne – „Drużyna Pierścienia”, „Dwie wieże”, „Powrót króla”,
- charakteryzacja – „Drużyna Pierścienia”, „Powrót króla”,
- muzyka filmowa – „Drużyna Pierścienia”, „Powrót króla”,
- zdjęcia – „Drużyna Pierścienia”,
- efekty dźwiękowe – „Dwie wieże”,
- film fabularny – „Powrót króla”,
- kierownictwo artystyczne – „Powrót króla”,
- kostiumy – „Powrót króla”,
- montaż – „Powrót króla”,
- piosenka filmowa – „Powrót króla” („Into the West” – Annie Lennox),
- reżyseria – „Powrót króla”,
- scenariusz adaptowany – „Powrót króla”,
- Sound Mixing – „Powrót króla”.

„Władca Pierścieni” w liczbach:
- ekipa składała się z ok. 2 400 filmowców,
- zatrudniono ponad 20 tys. statystów podczas całej produkcji,
- specjalnie na potrzeby filmów zostało stworzonych ok. 48 tys. rekwizytów (w tym 900 prawdziwych zbroi i 100 mieczy),
- w największej scenie bitewnej wzięło udział 250 koni,
- zatrudniono 180 specjalistów od efektów specjalnych,
- zostało uszytych 19 tys. kostiumów dla aktorów i statystów przez 50 pracowników działu garderoby,
- 30 aktorów uczyło się fikcyjnych języków Śródziemia stworzonych przez Tolkiena,
- film na całym świecie zarobił ok. 3 mld. dolarów,
- 114 aktorów brało udział w nagrywaniu dialogów,
- ostateczne wyprodukowanie wszystkich części zajęło 7 lat,
- łączny czas trwania filmów to 683 minuty (11 godzin i 23 minuty),
- specjaliści wybierali odpowiednie plenery przez 2 lata poprzedzające rozpoczęcie produkcji,
- dwóch różnych koni rasy andaluzyjskiej użyto przy kręceniu scen z Cienistogrzywym (ang. Shadowfax) – wierzchowcem czarodzieja Gandalfa,
- ponad 150 rzemieślników pracowało przy tworzeniu różnego rodzaju budowli i makiet dla filmu.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły