Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 17:14

Podróże kulturalne [Ignacy Łukasiewicz] /odcinek 22.

Większości z Was przemysł naftowy kojarzy się prawdopodobnie z odległą Zatoką Perską lub Zatoką Meksykańską, a na pewno nie z małą wioską w województwie podkarpackim.

Tymczasem pionierem przemysłu naftowego w Europie był właśnie nasz rodak Ignacy Łukasiewicz. Jan Józef Ignacy Łukasiewicz urodził się w marcu 1822 roku w Zadusznikach, na terenie ówczesnej Galicji. Edukację rozpoczął w rzeszowskim gimnazjum. Po śmierci ojca w 1836 roku ze względów finansowych Ignacy skończył edukację na poziomie rhetorica, by jego brat Franciszek mógł udać się na studia. Sam zaczął staż w aptece Antoniego Swobody w Łańcucie. W 1840 roku zdał egzamin na pomocnika aptekarskiego, a rok później rozpoczął pracę w Rzeszowie. Zaczął również coraz bardziej angażować się w działalność konspiracyjną.  Zaczytywał się w starodrukach i rękopisach, dyskutował ze współpracownikami o chemii, farmacji, wynikając się literaturą. Łukasiewicza nurtowała podstawowa bolączka tamtych czasów – problem oświetlenia. Działalność konspiracyjna doprowadziła do aresztowania Łukasiewicza 19 lutego 1846 roku, w dniu w którym miał nastąpić przyspieszony wybuch powstania w Tarnowie. W maju został przewieziony do Lwowa, gdzie odsiadywał wyrok, a po wyjściu na wolność musiał pozostawać pod ciągłym nadzorem policji. Zamieszkał u brata, a w sierpniu 1848 roku zostaje zatrudniony w najbardziej renomowanej lwowskiej aptece u Piotra Mikolascha, która poza produkcją i dystrybucją medykamentów zajmowała się pracami badawczymi. Tam poznaje Jana Zeha, który podobnie jak on interesował się ropą naftową. Razem rozpoczęli próby jej destylacji. Właściciel widząc zdolności młodego pracownika oferuje mu stypendium, by Ignacy mógł rozwijać swoją wiedzę na studiach w Krakowie, po których wrócił do Lwowa by kontynuować swoje prace badawcze. Poza destylacją ropy pracuje wraz z blacharzem Andrzejem Bratkowskim nad konstrukcją lampy. W trakcie prób wiele z prototypów eksploduje. Dopiero gdy Łukasiewicz zebrał destylat o temperaturze wrzenia powyżej 200 stopni Celsjusza, okazało się, że lampa płonie stabilnie.

Paliwo znane obecnie jako nafta nazwał nową kamfiną. W marcu 1853 wystawę słynnej apteki rozświetliła lampa na nową kamfinę. Ignacy przekazał ją dyrektorowi szpitala. Nie wzbudziła zainteresowania, a z braku patentu – nie otrzymano certyfikatu na wyrób. Dopiero nagła konieczność nocnej operacji rozreklamowała nowy sposób na oświetlenie. Lampę opatentował wiedeński przemysłowiec Rudolf Ditmar w 1864 roku. Po sukcesie lampy Łukasiewicz przeprowadza się na Podkarpacie, by być bliżej surowca. Pierwsze szyby naftowe powstały w 1854 roku, m.in. w Bóbrce (dla porównania: Amerykanin Edwin L. Drake uruchomił pierwszy szyb w 1859 roku). Kopano je ręcznie i miały 30-40 metrów głębokości. W 1857 roku w Klęczanach Łukasiewicz zbudował pierwszą rafinerię. Produkował naftę, a przy okazji smary, oleje smarowe i asfalt. W 1862 wprowadził nowy w Galicji sposób uzyskania ropy – wiercenie szybów, co umożliwiło sięgnięcie do złóż na głębokości do 250 metrów! W 1868 roku pracę wsparły silniki parowe. W tym roku zjawiła się u Łukasiewicza delegacja Rockefellera, by niezależnie od ceny kupić technologię destylacji. – „Nie mam wiedzy na sprzedaż” – stwierdził Łukasiewicz. Za przekazaną wiedzę, jako że miała służyć ludzkości, nie przyjął zapłaty. Niedługo później amerykańska nafta trafiła do sprzedaży. Niejednokrotnie była tańsza niż krajowa. I tak dzisiaj mało się słyszy o naszym pionierze, a niewiele osób trafia do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. O dziwo, o wiele większa jest pamięć o naszym rodaku we Lwowie, gdzie możemy nawet zobaczyć pomniki jego i Zeha przy kamienicy, w której była niegdyś apteka. A poniżej strona, na której możemy wirtualnie zwiedzić muzeum w Bóbrce.

 

https://bobrka.wkraj.pl/html5/index.php?id=43145#43145/



Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły