Muzeum Troi – bo o nim właśnie mowa znajduje się we wsi Tevfikiye położonej ok. 30 km od miasta Çanakkale, w Turcji. Usytuowane jest przy wejściu na teren stanowisk archeologicznych ruin starożytnego miasta Troja i pokazuje 5 tysięcy lat historii. Wysokość budynku została zaprojektowana tak, aby odpowiadała wysokości antycznej Troi, a otwarcie zaplanowano tak by było ukoronowaniem 20-lecia wpisania miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Na 12,765 m2 powierzchni muzeum, w tym na 3,000 m2 hal wystawowych prezentowanych jest ok. 2000 dzieł i eksponatów, dzięki którym możemy poznać historię regionu Çanakkale, a także dowiedzieć się więcej o jego geografii czy mitologii związanej z tym miejscem.
Zebrano w nim wiele cennych skarbów, które do tej pory znajdowały się w innych tureckich muzeach m.in. w muzeum w Izmirze. Są to w szczególności rzeźby, ołtarze, terakotowa ceramika, naczynia wypalane z gliny, metalowe naczynia, wyroby ze złota, broń, monety, przedmioty i narzędzia z kości, szklane bransoletki, ozdoby, różne przedmioty codziennego użytku, buteleczki na perfumy czy figurki. Wszystkie eksponaty zostały ujęte w siedem kategorii m.in. ”Epoka brązu w Troi” czy „Epoka Wschodniorzymska i Osmańska”. Poza tym można tu oglądać sarkofagi, kamienne pionowe nagrobne pomniki z inskrypcjami lub płaskorzeźbami, kolumny i kapitele wieńczące najwyższą część kolumn i filarów.
W Muzeum Troi nie zabrakło też wyjątkowych eksponatów. Należy do nich między innymi skradziona z wykopalisk w Troi 24-częściowa biżuteria, będąca częścią słynnego skarbu Heleny Trojańskiej. Dzięki staraniom władz tureckich biżuteria ta wróciła do kraju w 2012 roku. Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji w dalszym ciągu czyni starania mające na celu powrót do Turcji części wykopalisk nielegalnie wywiezionych przez Heinricha Schliemanna, niemieckiego archeologa, który był odkrywcą Troi. Cenne eksponaty z wykopalisk na tym terenie trafiły pierwotnie do Niemiec, a później do Ameryki i Rosji.
Muzeum na nowo przedstawia losy mieszkańców antycznego miasta i po prostu żaden miłośnik starożytnej historii nie może tego przeoczyć.
https://sanalmuze.gov.tr/TR-259960/troya-muzesi---canakkale.html
Komentarze