Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 15:34

"MET me w salonie" [Wojna i pokój] /odcinek 23.

Moskiewski Akademicki Teatr Muzyczny imienia Stanisławskiego i Niemirowicza-Danczenki  zaprasza na operę Sergiusza Prokofiewa „Wojna i pokój”.

Po ataku Niemiec na Związek Radziecki (22 czerwca 1941) Prokofiew postanowił napisać operę opartą na monumentalnej powieści, uważanej za rosyjską epopeję narodową, będącej epickim obrazem Rosji w dobie wojen napoleońskich, której patriotyczna wymowa stała się szczególnie aktualna. Dużych rozmiarów dzieło (w ostatecznej wersji liczy 13 obrazów podzielonych na dwie części, poprzedzonych Epigrafem) oparte na powieści Lwa Tołstoja stało się jedną z ikon muzyki operowej XX w. 16 października 1944 na zamkniętym koncercie w Moskwie zostało wykonanych osiem scen z akompaniamentem fortepianu, 7 czerwca 1945 w moskiewskim konserwatorium Samosud poprowadził koncertowe wykonanie dziewięciu scen opery. Prokofiew nadal pracował nad utworem, tworząc kolejne obrazy. Sceniczna prapremiera utworu, która pod batutą Samosuda odbyła się 12 lipca 1946 w Leningradzie w reż. Borysa Pokrowskiego, obejmowała część pierwszą (i jedną scenę z części drugiej). Do planowanej rok później premiery części drugiej już nie doszło: po próbie generalnej ogłoszono, że spektakl się nie odbędzie z „przyczyn niezależnych od teatru i kompozytora”. Zmienił się klimat polityczny: nie było już miejsca na utwór opiewający wysiłek całego narodu w walce z najeźdźcą, ale też pokazujący w postaci Napoleona okrutnego tyrana, traktującego żołnierzy jak pionki – to mogłoby się kojarzyć z osobą Stalina. Prokofiew i Stalin zmarli tego samego dnia (5 marca 1953). Całość opery „Wojna i pokój” ujrzała deski sceny po raz pierwszy 26 maja 1953 we Florencji w Teatro Comunale, a w Związku Radzieckim 8 listopada 1957 właśnie na scenie Moskiewskiego Akademickiego Teatru Muzycznego imienia Stanisławskiego i Niemirowicza-Danczenki.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły