Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 06:58

Dramat online „Przed sklepem jubilera”- urodziny Karola Wojtyły w Mazowieckim Instytucie Kultury /18 maja godzina 17:30

Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na dramat online „Przed sklepem jubilera” z okazji 100. urodzin Św Jana Pawła II. Dramat powstał na podstawie dzieła Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera. Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat”. Fragment dramatu przedstawią Maja Barełkowska i Piotr Cyrwus. Organizatorami wydarzenia są: Mazowiecki Instytut Kultury oraz Teatr Mazowiecki. Transmisja online dostępna w poniedziałek 18 maja 2020 roku o godz. 17:30.

18 maja mija 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły. Jan Paweł II potrafił obudzić w Polakach ducha jedności i nadziei w najcięższych czasach, gdy najbardziej tego potrzebowali. Nie inaczej jest dziś – w dobie pandemii. Przeżywamy trudny czas, potrzebujemy słów otuchy i poczucia jedności. Wszyscy pamiętamy słowa, które wypowiedział papież w Warszawie 2 czerwca 1979 r. – „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi… tej ziemi”. Płomienna homilia, wymowne zawieszenie głosu i dodanie, niejako mimochodem, dwóch najistotniejszych słów, które zupełnie zmieniły sens tej modlitwy, zapisały się w historii. Jan Paweł II był doskonałym oratorem. Słowa te wypowiedział przecież w formie nieco teatralnej, dramatycznej. Bo Karol Wojtyła był nie tylko papieżem, kapłanem, teologiem, pisarzem, poetą, wykładowcą. Był również aktorem, dramaturgiem i dramatopisarzem, o czym nie wszyscy wiedzą i nie wszyscy pamiętają. Dzień później, 3 czerwca 1979 r. w Gnieźnie, papież powiedział o sobie: „Człowiek, który swoją duchową formację zawdzięcza od początku polskiej kulturze, polskiej literaturze, polskiej muzyce, plastyce, teatrowi – polskiej historii, polskim tradycjom chrześcijańskim, polskim szkołom, polskim uniwersytetom”. Z okazji 100. rocznicy jego urodzin Mazowiecki Instytut Kultury chce przypomnieć Karola Wojtyłę właśnie jako człowieka teatru.

Karol Wojtyła był również dramatopisarzem. Najbardziej znanym dramatem Karola Wojtyły jest sztuka "Przed sklepem jubilera". O jej istocie mówi już podtytuł: „Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat”. Bohaterami są trzy pary małżonków. Są z różnych pokoleń i na różnych etapach życia. Mają rozmaite doświadczenia – inaczej przeżywają miłość, trudy i rozczarowania małżeństwa. Tytułowa postać jubilera jest klamrą spajającą ich historie. Czasem przychodzą do niego pełni nadziei narzeczeni przygotowujący się do małżeństwa, aby kupić obrączki na dzień zaślubin, a czasem rozczarowani doświadczeni życiem małżonkowie, którzy chcą sprzedać obrączkę z nieudanego małżeństwa. Każde takie spotkanie jest jednak okazją do rozmowy z jubilerem o istocie małżeństwa, miłości, sakramentu. Tytułowy jubiler jest postacią symboliczną – figurą Boga, który sam jest miłością i tej miłości uczy – czasem przez radość i rozkosz, a czasem przez trud i rozczarowanie.

Dramaty Karola Wojtyły były chętnie wystawiane w latach 80. w okresie Solidarności i nocy stanu wojennego, w teatrach podziemnych. W czasie słynnego aktorskiego bojkotu, gdy wielu wspaniałych artystów odmówiło grania i reżyserowania na scenach państwowych teatrów oraz w radiu i telewizji, sztuki papieża wystawiane była przy kościołach, w parafialnych salach katechetycznych i widowiskowych, gdzie artyści polskich scen o bardzo różnych poglądach politycznych i społecznych, znaleźli schronienie i przestrzeń dla swojej teatralnej ekspresji. Ale pojawiały się one także w repertuarach zawodowych teatrów, m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1982 r.), Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie (1980 r.), teatrach w Wałbrzychu, Płocku czy Bielsku-Białej (1981 r.).

Premierowe nagranie będzie udostępnione online na Facebooku Mazowieckiego Instytutu Kultury https://www.facebook.com/mazowieckiinstytutkultury i Teatru Mazowieckiego https://www.facebook.com/teatrmazowiecki na stronie www.mik.waw.pl oraz na kanale YouTube Mazowieckiego Instytutu Kultury https://www.youtube.com/channel/UC-VsGQDXhQEaJ9s8WI4UWBw

Zapraszamy na dramat online „Przed sklepem jubilera”!!!


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły