Swoja przygodę ze wspinaczką Jerzy Kukuczka rozpoczął w 1965 roku w Harcerskim Klubie Taternickim im. gen. Mariusza Zaruskiego w Katowicach. W 1966 roku wstąpił do Koła Katowickiego Klubu Wysokogórskiego i ukończył tatrzański kurs wspinaczkowy. Zimą 1967/68 w Kownarach uzyskał stopień przewodnika, a następnie podharcmistrza.
Celem Kukuczki było zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. O miano pierwszego człowieka na świecie, który dokonał tego czynu, rywalizował z Reinholdem Messnerem (sam Kukuczka nie uważał zdobywania szczytów za rywalizację). Reinhold Messner to włoski himalaista i podróżnik, który rozpoczął zdobywanie ośmiotysięczników 10 lat przed Polakiem. Zdobycie czternastu ośmiotysięczników zajęło mu 16 lat, natomiast Kukuczce 8 lat (1979 – 1987). Wyścig o najwyższe szczyty świata Kukuczka przegrał, jednak do dzisiaj powtarzane są słowa Messnera, zawarte w telegramie do Kukuczki po zdobyciu ostatniego ośmiotysięcznika „Nie jesteś drugi, jesteś wielki”.
Kukuczka zginął 24 października na wysokości 8300 metrów, wspinając się Lhotse.
Zapraszamy do lektury książki „Kukuczka: opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście”, napisanej przez Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego, która opowiada życiu Kukuczki od urodzin aż do śmierci. W biografii Kukuczki możemy przeczytać m.in. fragmenty dzienników prowadzonych przez polskiego himalaistę podczas wypraw. Opatrzona jest zdjęciami z różnorodnych sytuacji z życia alpinisty. Do książki warto zajrzeć chociażby ze względu na rzetelność zawartych w niej informacji, jak i również ciekawe opisy życia codziennego podróżnika.
Zapraszamy do lektury wywiadu „Portret człowieka na tle gór”, przeprowadzonym z autorami wspomnianej książki:
https://culture.pl/pl/artykul/portret-czlowieka-na-tle-gor-wywiad
Zapraszamy również do obejrzenia filmu dokumentalnego „Jurek”, wyreżyserowanego przez Pawła Wysoczańskiego:
Komentarze