Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:11

Podróże kulturalne [AFRYKA] /odcinek XI

Dzisiaj będzie plenerowo i przyrodniczo, a chcę Was zabrać aż do dalekiej Afryki.

Tembe Elephant Park położony jest na obszarze, który niegdyś był starożytnym „Szlakiem Kości Słoniowej”  łączącym Mozambik i Zululand.  Rezerwat dzikich zwierząt Tembe  leży głęboko w lasach piaskowych i mokradłach w Maputaland,  między KwaZulu-Natal  w Afryce Południowej a Mozambikiem. Jego powierzchnia wynosi  30 012 ha (115,88 m2).  Park składa się głównie z zamkniętych lasów, ale oferuje dużą różnorodność roślinności, leżącą w strefie przejściowej między klimatem tropikalnym i subtropikalnym.  Został on założony w 1983 roku w celu ochrony słoni, które migrowały między Maputalandem a południowym Mozambikiem. Słonie te doznały urazu w wyniku kłusownictwa podczas wojny domowej w Mozambiku, dlatego park został otwarty dla publiczności dopiero w 1991 roku. W parku znajduje się obecnie 250 słoni, które są największe na świecie. Te rzadkie afrykańskie słonie nazywane są „super tusker”. To oznacza, że jego ciosy są tak długie, że skrobią ziemię. Zwykle tylko starym osobnikom ciosy rosną wystarczająco długie, aby mogły otrzymać ten status. Są piękne i majestatyczne. Niestety to właśnie z powodu  wielkich ciosów słonie są głównym celem łowców trofeów i kłusowników. Słonie zabija się dla kłów jeszcze przed osiągnięciem przez nie wieku reprodukcyjnego, dlatego osobniki posiadające ten gen szybko eliminowane są z całej populacji. Gdy w pierwszej kolejności giną „tuskery”, zmniejsza się ilość genów;  w rezultacie większość słoni w Afryce ma mniejsze kły niż sto lat temu. Na świecie pozostało bardzo niewiele "super tuskerów", w całej Afryce może być raptem 30 osobników. W parku Tembe  znajduje się obecnie 250 słoni, które są największe na świecie. Oprócz oglądania tych łagodnych gigantów możesz dostrzec resztę  „Wielkiej Piątki”: lwy, lamparty, czarno-białe nosorożce i bawoły. Istnieją również małe antylopy Suni i spektakularna różnorodność innych zwierząt.  W Tembe zarejestrowano również ponad 340 gatunków ptaków, w tym rzadką Apalis ruddi (niskornika białobrewego), czaplę czerwonobrzuchą, Caprimulgus natalensis (z rodziny lelkowatych) i krępniki.

Kamera znajduje się  przy jednym z wodopojów  w okolicy. Zdziwicie się, jak bardzo obserwacja tych majestatycznych zwierząt potrafi wciągnąć.

https://www.africam.com/wildlife/tembe-live-wildlife-channel/

W Rezerwacie Słoni Maputo w Mozambiku żyje jeszcze 200 słoni, które należały do ​​tej samej grupy.

Obszar ochrony transgranicznej Lubombo ma połączyć dwa rezerwaty i Obszar Chroniony Lubombo w Suazi w jedną rezerwę transgraniczną.

Ogromne słonie znalazły też schronienie w Parku Narodowym Tsavo. Jest to pierwszy park narodowy, który ustalono w Kenii. Powstał on 1 kwietnia 1948 roku. Park został podzielony administracyjnie na dwie części – Tsavo West i Tsavo East. Jest to największy park narodowy w Kenii, a także jeden z największych na świecie, o łącznej powierzchni przeszło 22 tys. km2. Park słynie między innymi z wielkich stad słoni, pięknych baobabów górujących nad sawanną, niesamowitej czerwonej ziemi i możliwości zobaczenia „wielkiej piątki” . Oraz niechlubnie – z lwów ludojadów, które pożerały pracowników budujących kolej pod koniec XIX wieku. Co ciekawe lwy te nie miały grzyw – do dziś jakaś część populacji dorosłych samców żyjących w parku Tsavo jej nie posiada. Historia o lwach-zabójcach została przybliżona w hollywoodzkim filmie „Duch i mrok” – a w obsadzie znalazł się między innymi Michael Douglas oraz Val Kilmer. Przy okazji polecam Wam ten film, bo choć nie jest to może arcydzieło, z pewnością jest dobrym filmem przygodowym, do którego się wraca. I nawet znając fabułę za każdym razem czujemy klimat przygody i swoistego mistycyzmu, otaczającego całą historię wzbogaconą w pewien wymiar duchowy.

Za najatrakcyjniejsze miejsce uważane są źródła Mzima, wokół których znajdują się siedliska ciekawych zwierząt. Utworzone dzięki źródłom i połączone szeregiem kaskad dwa jeziorka zamieszkane są przez hipopotamy i krokodyle.

Na żywo z wodopoju w kenijskim Tsavo:

https://www.skylinewebcams.com/pl/webcam/kenya/taita-taveta-county/voi/tsavo-east-national-park.html

 



Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły