Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 09:26

"MET me w salonie" [OTELLO] /odcinek XV

Otrzymując libretto Otella Verdi wiedział, że ma do czynienia z dziełem doskonałym, nie tylko ze względu na pierwowzór, ale również wkład bardzo cenionego librecisty Arrigo Boito.

Verdi zabrał się za kompozycję Otella po blisko dwunastoletniej abstynencji twórczej. Miał jednak już za sobą lata czynnego i owocnego terminowania u Szekspira i to właśnie w tej operze  dojrzały owoce rozciągającej się na całe życie fascynacji  jego twórczością. Otella   tworzył  od 1884 do 1886 roku. Premiera miała miejsce w mediolańskiej La Scali 5 lutego 1887 r. Dekoracje zaprojektował malarz Ferraio, wzorując się na obrazach Belliniego i Carpaccia. Na premierę przybyli znawcy opery z całej Europy i odniosła ona wielki sukces. Podobnie jak kolejne przedstawienia w innych krajach Europy z ojczyzną Szekspira włącznie.

Verdi nie dał swej operze ani  jednej nuty wstępu, więc  efekt jest piorunujący.  „Otello”  nie jest jedynie, jak można by mniemać, udanym przetransponowaniem tragedii Szekspira na dramat operowy. Kiedy Verdi wnosił do swego późnego dzieła elementy tradycji operowej, pisał operę o operze, patrząc na nią oczyma Szekspira.  To jeden z ostatnich triumfów włoskiego Mistrza, który niewątpliwie poruszył światem muzycznym i przyniósł syntezę swojego stylu. Wspaniała muzyka, pierwowzór literacki i znakomite libretto pozwalają na nowo ujrzeć tragedię Desdemony i Otella, padających ofiarą intryg podstępnego Jagona. 

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły