Na początek zacytujemy podstawowe zasady mierzenia ciśnienia tętniczego. Jak piszą lek. med. Krzysztof Rewiuk oraz dr hab. Jerzy Gąsowski z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii UJ CM, aby pomiar był rzetelny, należy przestrzegać kilku reguł:
Pomiar ciśnienia tętniczego powinien odbywać się w warunkach spoczynkowych, tzn. po co najmniej 5-minutowym odpoczynku w pozycji siedzącej.
Pomieszczenie, w którym dokonuje się pomiaru, powinno być miejscem spokojnym, o temperaturze pokojowej.
Pomiar nie powinien być bezpośrednio poprzedzony spożyciem posiłku, czy wypaleniem papierosa, a pacjent w chwili pomiaru nie powinien być zdenerwowany.
Bardzo istotny jest dobór średnicy mankietu do wielkości ramienia – u osób o grubym ramieniu należy stosować szersze mankiety (zbyt wąski mankiet zawyża wartości ciśnienia tętniczego).
Przy pierwszorazowym badaniu należy dokonać pomiaru ciśnienia na obu ramionach, a kolejne pomiary wykonujemy na tym ramieniu, na którym stwierdziliśmy wyższe wartości ciśnienia. Jeśli nie stwierdzono różnicy ciśnień pomiędzy ramionami, kolejne pomiary należy wykonywać na ręce niedominującej (czyli u praworęcznych po stronie lewej).
Pacjent w trakcie pomiaru powinien pozostawać w pozycji siedzącej, łokieć badanej kończyny powinien być podparty, a ramię znajdować się na wysokości serca*
*Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte ze strony https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/58699,jak-mierzyc-cisnienie-tetnicze
Pod podanym odnośnikiem znajdziecie Państwo również artykuł jak właściwie krok po kroku wykonać pomiar ciśnienia tętniczego różnymi ciśnieniomierzami:
W poniższym artykule lek. med. Krzysztof Rewiuk oraz dr hab. Jerzy Gąsowski podają 10 fałszywych poglądów na temat nadciśnienia tętniczego. Zapraszamy do lektury artykułu.
Komentarze