Dzisiaj zapraszamy na kilka słów o m.in. Lucy Maud Montgomery i „Ani z Zielonego Wzgórza”. „Ania z Zielonego Wzgórza” to pierwsza część z serii powieści o Ani Shirley, adoptowanej przez rodzeństwo Marylę i Mateusza Cuthbertów. Inspiracją do napisania książki była historia, którą Montgomery przeczytała w gazecie. Jak donosił artykuł, pewnej parze zamiast chłopca oddano do adopcji dziewczynkę, która mimo pomyłki, została w rodzinie. W powieści znajdziemy również wydarzenia z życia pisarki. Jako dziecko została osierocona przez matkę, a ojciec oddał ją na wychowanie teściom.
Pierwowzorem Zielonego Wzgórza, gdzie mieszkała tytułowa Ania, był dom rodzeństwa Margaret i Davida Macneillów, którzy opiekowali się Myrtle Macneill, kuzynką Lucy Maud Montgomery. Historia Myrtle do złudzenia przypominała tę zawartą w „Ani z Zielonego Wzgórza”, jednak autorka książki zaprzeczała jakoby Margaret i David Macneillowie byli pierwowzorem Maryli i Mateusza.
„Ania z Zielonego Wzgórza, początkowo odrzucana przez wydawnictwa, po publikacji stała się bestsellerem.
Książka doczekała się kilku adaptacji filmowych. Ta z 1985r. dostępna jest tutaj:
Serial „Ania, nie Anna” to najnowsza adaptacja historii dziewczynki, dostępna na platformie Netflix.
Emilia Dziubak jest polską ilustratorką, autorką książek dla dzieci. Debiutowała książką kulinarną dla najmłodszych „Gratka dla małego niejadka”, która została doceniona za granicą i znalazła się na liście najpiękniejszych książek obrazkowych w Korei Południowej. Dziubak jest autorką wielu ilustracji do bajek, książek polskich i zagranicznych. Jej szczegółowe, barwne projekty przypadną do gustu niejednemu młodemu czytelnikowi. Zapraszamy do oglądania i czytania! ?
Ilustracje i nowości dostępne na profilu Emilii Dziubak:
https://www.facebook.com/EmilkaDziubak/
oraz tutaj:
Komentarze