Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 22:32

Eee- Recytator! [RECYTACJA PIERWSZE KROKI] /odcinek I

W jaki sposób przygotować się do recytowania tekstu?  Recytacja to sztuka przekazywania treści i przesłania utworu literackiego, to umiejętność pośrednictwa między jego autorem a słuchaczem.

Jest ona nie tylko ćwiczeniem pamięci, wzbogaca także język i styl recytującego.
Uczy go poprawności i wyrazistości wymowy, kształtuje smak estetyczny.
W  jaki sposób przygotować się do recytowania tekstu? 
Na początku poszukajmy repertuaru.
Poszukajmy! Po utwór musi być właściwie dobrany do osoby.
Każdy z nas ma inny temperament, barwę głosu, sposób interpretacji.
Dokonując wyboru tekstu, recytujący powinien pamiętać, że opowiada myśli i uczucia konkretnego autora konkretnemu słuchaczowi. Nie można zaproponować właściwej interpretacji bez zrozumienia treści utworu, jego przesłania a także poszczególnych słów.
Kiedy już recytator wie, „co mów” i ma pomysł na interpretację, powinien zadać sobie kolejne pytanie – „jak mówić?”, nie da się tego osiągnąć bez elementarnych zasad.
Pamiętać należy o takich podstawach, jak: wyraźne wymawianie, świadomy i prawidłowy oddech, poprawne frazowanie, właściwa intonacja, pauzowanie i logiczne akcentowanie.
U podstaw recytacji leży właściwa wymowa wyrazów, polegająca na dokładnej i starannej artykulacji wszystkich głosek a szczególnie samogłosek budujących melodię naszego języka. Kiedy nasz produkt artystyczny jest już gotowy nie zapominajmy o tym, że bardzo ważną rolę odgrywa sztuka jego publicznej prezentacji „tu” i „teraz” przed publicznością.
Widz tylko wtedy stanie się partnerem recytatora, kiedy recytator nawiąże z nim kontakt. Kontakt słowny, wzrokowy i emocjonalny. Najistotniejszy jest moment wejścia na scenę.

Człowiek ze swojej natury jest twórcą.
Szansę tworzenia dają konkursy  recytatorskie.
Nie powinny być one celem samym w sobie a inspirują do treningów warsztatowych.
Dają także wykładnię naszych możliwości przez porównanie z osiągnięciami innych. Zachęcają do nowych poszukiwań, doskonalenia warsztatu... i siebie.
Konkursy recytatorskie promują kulturę języka.
Upowszechniają piękno i kulturę słowa. 
Usprawniają posługiwanie się słowem jako formą komunikacji.
W dziecku każde nowe słowo wywołuje radość.
Ta radość powoduje potrzebę doskonalenia dźwięku słowa… przez powtarzanie.
Niestety, ten naturalny dar najczęściej zanika wraz z rozwojem dziecka.
Dlaczego tak się dzieje? Czy nie ma możliwości utrzymania tej dziecięcej zachłanności?  Tylko nasza wiara w możliwości dziecka przekona go do wiary w siebie.
Proces przygotowawczy staje się twórczym, kreatywnym działaniem.
Wspólnym poszukiwaniem najwłaściwszego sposobu odczytania tekstu.
Wspólnym wydobywaniem tego, co czasami jest głęboko ukryte między słowami. Wypracowanie autentycznego, ostatecznego kształtu wyzwala zawsze głębokie wzruszenia. Wzruszenia, którymi recytator promieniuje na słuchacza.
Niemały udział mają w tym procesie twórczym nauczyciele i rodzice.
Uczą miłości do sensu słów i radości z „żonglerki”  słowem.
Wyzwalajmy, wspierajmy i pielęgnujmy…
A nade wszystko akceptujmy pasje recytatorskie!


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły