Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 18:09

Podróże kulturalne- Archipelag Galapagos /odcinek VI

Dzisiaj będzie może mniej kulturalnie ale za to bardziej naturalnie. Archipelag Galapagos to 19 wysp oraz ponad 100 mały wysepek i skał wulkanicznych, z których jedynie cztery są zamieszkane. Wyspy należą do Ekwadoru, a ich powierzchnia wynosi ok. 8 tys. km².

Hiszpańska nazwa „Archipiélago de Galápagos” albo „Islas Galápagos” pochodzi od słowa „galápago” oznaczającego żółwia, co wiąże się z zamieszkującymi wyspy żółwiami słoniowymi. Mnie jednak zdecydowanie bardziej podoba się ich nazwa używana od XVI wieku Las Encantadas – Zaczarowane Wyspy. Za unikalnością Galapagos stoi ich geneza. Wyspy nie oderwały się od żadnego lądu, ale powstały po wybuchu podmorskich wulkanów dzięki czemu zawsze tkwiły w izolacji. To wciąż jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie rejonów świata, a wyspy ciągle wędrują wskutek ruchów tektonicznych. Wyspy Galápagos przemieszczają się na południe i na wschód w tempie 7 cm rocznie.

Na wyspy z lotu drona możecie popatrzeć tutaj:

Większości zwierząt z Galapagos próżno szukać gdzie indziej na świecie. W dodatku, ponieważ nigdy nie było tu drapieżników zjadających stojących niżej w drabinie, żółwie, legwany czy foki żyją sobie nie niepokojone i niezagrożone. Wyspy słynne są z licznych endemitów – ponad 80% wszystkich ptaków lądowych, 97% gadów i ssaków lądowych, ponad 20% gatunków morskich a także 30% wszystkich roślin występujących na wyspach to gatunki, które nie występują nigdzie indziej. Oczywiście gatunkiem charakterystycznym dla Wysp Galapagos są żółwie słoniowe, olbrzymy o wadze do ćwierć tony, ale nadzwyczaj łagodne i oczywiście powolne. Równie charakterystyczne, co żółwie są legwany. Na Galapagos występują trzy gatunki legwanów lądowych oraz legwany morskie - jedyna jaszczurka żywiąca się w morzu na świecie, występuje na dziesięciu wyspach archipelagu i jest niestety zagrożona wyginięciem. Wyspy są też rajem dla ornitologów - żyje tu prawie osiemdziesiąt gatunków nie występujących nigdzie indziej na świecie ptaków. Chyba najbardziej charakterystyczne są głuptaki niebieskonogie, fregaty z czerwonymi gulami u szyi, pelikany i flamingi. Na archipelagu można również stanąć oko w oko z pingwinem, konkretnie - pingwinem równikowym. A także z ziębami Darwina. To właśnie dzięki wyprawie Karola Darwina Wyspy Galapagos zdobyły prawdziwy rozgłos. A tutaj możecie spojrzeć na Zaczarowane wyspy z lotu zięby: https://www.airpano.com/360photo/galapagos/

Darwin przybył na nie 15 września 1835 roku na pokładzie okrętu HMS Beagle, na który zaokrętował się jako jeden z naukowców. Właśnie dostrzeżone na wyspach Galapagos tropy sprawiły, że Darwin doszedł do wniosku, że różnorodność życia na Ziemi powstała jako organiczny proces dziedziczenia zmian – czyli, jak to później nazwano, ewolucji – a mechanizmem stanowiącym podłoże tego procesu jest dobór naturalny. Swe koronne dzieło zatytułowane "O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru, czyli o utrzymywaniu się doskonalszych ras istot organicznych w walce o byt" ogłosił w roku 1859. Nie tylko wiktoriańscy duchowni, lecz także wielu naukowców nie chciało przyjąć przedstawionych tam argumentów jeszcze przez wiele następnych dziesięcioleci. Wprawdzie samą ewolucję uznano powszechnie za fakt jeszcze za życia Darwina, ale postulowany przez niego mechanizm tego zjawiska – z pierwszoplanową rolą doboru naturalnego – przyjęto bez zastrzeżeń dopiero w latach 40. XX w., gdy okazało się, że potwierdza go genetyka.

Jeśli chcecie poczuć się urzeczeni jak Karol zapraszam na rejs po Galapagos:

Nigdzie indziej na ziemi nie da się być tak blisko zwierząt. Zwierzęta na Galapagos nie znają strachu. Mimo surowego, wulkanicznego krajobrazu, mają świetne warunki do życia i nie zagraża im niebezpieczeństwo. Ludzi traktują z ciekawością. Ot, takie dziwne, nieszkodliwe osobniki. I to nie tylko lwy morskie, ale też różne gatunki ptaków, iguany, nawet kraby uciekają z pewnym opóźnieniem.

W 1978 roku archipelag został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 2001 roku wpis poszerzono o Rezerwat Morski Galápagos.

A jeśli macie dużo wolnego czasu (co obecnie jest bardzo prawdopodobne) zapraszam do obserwacji żółwi z Galapagos na żywo. Trzeba jednak pamiętać o różnicy czasu – na Galapagos jest 8 godzin wcześniej niż u nas.

https://www.skylinewebcams.com/webcam/ecuador/galapagos/santa-cruz-island/galapagos-ecuador.html


Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły