Popularny serwis Lubimy Czytać przygotował skrót dostępnych źródeł literackich oraz czytelniczych akcji, takich jak np. ta, zaproponowana przez Unię Literacką, którą znajdziecie pod linkiem https://www.facebook.com/unia.literacka
Artykuł możecie znaleźć tutaj: https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/13599/koronawirus-a-literatura-inicjatywy-na-rzecz-czytania-ksiazek
Do czytania zachęca również Biblioteka Narodowa, która poleca bibliotekę cyfrową POLONA. POLONA https://polona.pl/oferuje nam m.in. bogaty zbiór czasopism, starych druków oraz książek, pochodzących z XIX i XX wieku. Na jej stronie można pobrać e-booki w formatach MOBI lub EPUB.
Skrót informacji na temat różnorodnych serwisów czytelniczych oraz bibliotek cyfrowych, oferujących darmowy dostęp do lektur, możecie także znaleźć na stronie Instytutu Książki https://instytutksiazki.pl/aktualnosci,2,co-czytac-w-czasie-kwarantanny-przeglad-najciekawszych-miejsc-w-sieci,4829.html.
Bardzo ciekawe propozycje zawiera FBC oraz Europeana.FBC, czyli Federacja Bibliotek Cyfrowyc, to serwis, który posiada zbiory polskich instytucji kultury on -line. Jak podaje FBC, serwis został stworzony przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe, afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Rodzaje zbiorów obejmują m.in. książki, czasopisma, dokumenty archiwalne, mapy, starodruki, pocztówki, rękopisy, dokumenty video i wiele innych wartościowych zasobów.
Na stronie FBC możemy znaleźć również informacje na temat Europeany. „Europeana to inicjatywa, mająca na celu ułatwienie szerokiego dostępu do zbiorów instytucji kultury z całej Europy ”.
Przechodząc do serwisów czytelniczych, zawierających współczesną literaturę, możemy sięgnąć np. do zasobów Legimi https://www.legimi.pl/ lub Empik https://www.facebook.com/empikcom, które oferują darmowy dostęp do wybranych e-booków przez określony czas.
Wielu z nas w obecnej sytuacji pozostaje w domach. To, co możemy zrobić dla siebie w tym trudnym czasie, to herbata z cytryną, miękki koc i ulubiona książka, czasopismo, artykuł.
To jest moment na zanurzenie się w lekturze, którą zawsze odkładaliśmy na później.
Komentarze