Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 21:09

Podróże kulturalne- AMSTERDAM /odcinek I

Siedzenie w domu nie musi być nudne. Łukowski Ośrodek Kultury i Klub Podróżnika „Obieżyświat” wychodząc naprzeciw zaistniałej sytuacji zaprasza Państwa do wspólnych „Podróży kulturalnych”.

Podróżować jest bosko – jak mówi popularna piosenka i chociaż pandemia trzyma nas  wszystkich w domach, to wcale nie znaczy, że musimy rezygnować z tej formy poznawania świata, ludzi, obyczajów. Z pomocą przychodzi nam oczywiście internet i sztuka, która ma wiele imion i potrafi przybrać różną postać. Dzisiaj, dzięki wirtualnym podróżom, możemy zobaczyć prawie cały świat bez zdejmowania pidżamy. Jeżeli nigdy jeszcze nie próbowaliście tej formy zwiedzania teraz jest na to idealny moment.

Nasz cykl „Podróży kulturalnych” zaczynamy od A. A jak Amsterdam. Miasto wolności, rowerów, kanałów, tulipanów i przede wszystkim muzeów. Amsterdam ma 165 kanałów i 1281 mostów a to znacznie więcej niż Wenecja, która ma kanałów 150 i tylko 417 mostów ( z których aż 72 jest prywatnych i nigdy ich nie zobaczymy). Pierścień kanałów, tak charakterystyczny dla Amsterdamu w 2010 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najstarszym w mieście kanałem jest Singel, na którego brzegu znajduje się słynny targ kwiatowy. 

Bloemenmarkt - pływający targ kwiatowy w Amsterdamie to podobno jedyne takie miejsce na świecie. Sprzedaż kwiatów ma w Amsterdamie długą tradycję. Już w XVII w. kwiaciarze prowadzili tu swoisty handel obwoźny – opływając Amsterdam na łodziach dostarczali kwiaty swoim klientom. Z czasem miasto wyznaczyło miejsce dla wszystkich handlarzy kwiatami przy brzegu kanału Sint-Lucienwa. W 1862 r. kanał Sint ze względów sanitarnych zasypano, a kwiaciarzy przeniesiono nad brzeg kanału Singel, w pobliże historycznego centrum miasta, gdzie pływający targ kwiatowy funkcjonuje do dziś. Można tu kupić cebulki najpiękniejszych kwiatów. 

Sercem Amsterdamu jest Plac Dam. Przy placu Dam znajduje się Pałac Królewski oraz cieszący się duża popularnością gabinet figur woskowych Madame Tussaud. Na środku placu stoi Monument Narodowy upamiętniający II wojnę światową, gdzie co roku w dniu przed rocznicą wyzwolenia, 4 maja, w Dniu Poległych, król składa kwiaty. W latach 1969-70 plac i schody pod monumentem stały się światowym centrum hippisów.  Obok stoi wielki budynek, w paryskim stylu, największego i najbardziej ekskluzywnego w Holandii domu towarowego Bijenkorf. Za monumentem stoi pięciogwiazdkowy Grand Hotel Krasnapolsky. Biznesmen Krasnopolsky (rodzina pochodziła z Kiowa) kupił w tym miejscu nierentowną Nową Polską Kawiarnię i w roku 1880 wybudował luksusowy jak na tamte czasu hotel, już nawet z telefonem i ciepłą wodą w każdym pokoju. 

Tutaj możecie sobie popatrzeć co ciekawego dzieje się w tej chwili na placu: https://webcam.nl/amsterdam/

W okolicy starego centrum znajduje się plac Rembrandta oraz jego dom (w latach 1639 -1658), funkcjonujący dzisiaj jako muzeum Rembrandta. Amsterdam posiada 23 obrazy Rembrandta. Jest poza tym miastem, które ma najwięcej muzeów na metr kwadratowy ze wszystkich miast świata. Jest ich tu aż 75! Jednym z najchętniej odwiedzanych jest Muzeum Van Gogha. W muzeum znajdują się oprócz ponad 200 obrazów wielkiego mistrza, także jego rysunki (ponad 500 sztuk), około 700 listów oraz cała gama pamiątek, fotografii i rzeczy osobistych. Do najcenniejszych dzieł, które możecie zobaczyć w Muzeum van Gogha należą jego płótna: „Jedzący kartofle”, 'Pokój van Gogha w Arles”, jeden obraz z cyklu Słoneczników oraz „Pole pszenicy z krukami”– obraz namalowany na krótko przed śmiercią Vincenta i przez wielu uważany za jego ostatni. 

Muzeum Van Gogha zupełnie za darmo możecie już dziś odwiedzić tutaj: https://360stories.com/amsterdam/story/van-gogh-museum

Miejsce pielgrzymek większości turystów i artystyczna mekka wszystkich miłośników malarstwa to Rijksmuseum – Narodowe Muzeum Holandii. Zostało ono założone w 1798 roku w Hadze, a do Amsterdamu zostało przeniesione w 1808 r.  Dokonał tego król Ludwik Napoleon, brat Napoleona Bonapartego. W 1885 muzeum przeniesiono do obecnej siedziby. Muzeum posiada ogromną kolekcję dzieł sztuki (także użytkowej), a liczba eksponatów wynosi niemal 7 mln. Najsłynniejszym z nich jest „Straż nocna” Rembrandta, przed którą zawsze gromadzą się tłumy. Oprócz prac Rembrandta możemy w niej podziwiać dzieła mistrza światła – Johannesa Vermeera, historyczne urywki z życia codziennego Holendrów autorstwa Jana Steena czy portrety pędzla Fransa Halsa.  Ale Rijksmuseum to nie tylko obrazy. Mamy tu kolekcję biżuterii, instrumentów muzycznych, rzeźby, porcelany, mebli, ozdób (w tym domków dla lalek), makiet statków, broni, a nawet zamków i kluczy do drzwi…  

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania: https://artsandculture.google.com/partner/rijksmuseum

Na koniec naszej podróży kulturalnej taka ciekawostka: 25 000 - tyle rowerów rocznie kończy w amsterdamskich kanałach. Dlatego dzisiaj polecam Państwu zamiast z siodełka roweru podziwiania Amsterdamu z lotu ptaka: https://www.airpano.com/360photo/Amsterdam-Netherlands/



Podziel się
Oceń

Komentarze

Ostatnie komentarze
A Autor komentarza: Adam kruczkowskiTreść komentarza: Brawo EmilkaData dodania komentarza: 1.09.2023, 11:58Źródło komentarza: Emilia Orzeł z ŁOK wystąpiła dla pacjentów szpitala psychiatrycznegoAutor komentarza: AnnaTreść komentarza: Koncert wspaniały , wysokiej klasy artyści . Niech żałuję kto nie przyszedł bo warto było .Data dodania komentarza: 18.09.2022, 19:18Źródło komentarza: Finałowy koncert X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie /18 września 2022Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Pomyłka w nazwisku Jan Jurczykowski ?Data dodania komentarza: 4.06.2022, 20:18Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria III [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Hmmm, podobno jury ma zawsze rację, ale tym razem nieprzyznanie drugiego miejsca przy takiej liczbie świetnych młodych ludzi to zupełna pomyłka. Na szczęście jest nagranie... Zapis z regulaminu: Jury oceniać będzie wykonawców w kategoriach II, III, IV, przyjmując następujące kryteria oceny:  walory głosowe  dobór repertuaru do wieku i możliwości głosowych  muzykalność  interpretacja  emisja głosu  ogólny wyraz artystyczny No to zobaczcie wyróżnienia i trzecie miejsce.Data dodania komentarza: 4.06.2022, 17:31Źródło komentarza: "WESOŁE NUTKI" Łuków 2022- kategoria II [FOTO] [WIDEO]Autor komentarza: jkaTreść komentarza: fajna impreskaData dodania komentarza: 27.05.2022, 18:55Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Niech ktoś zatrzyma to szaleństwo głosowania na Zuzannę i Nataszę, to uwłacza tym dzieciom i temu konkursowiData dodania komentarza: 24.05.2022, 20:32Źródło komentarza: IV Ogólnopolski Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki” Łuków 2022 [NAGRODA PUBLICZNOŚCI]
Najwyżej oceniane artykuły