Pisanka woskiem malowana:
W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z historią zdobienia pisanek, a także dowiedzą jakie znaczenie przypisywało się wzorom i kolorom zdobiącym wielkanocne jajka. W części praktycznej uczestnicy warsztatów będą zdobić jajka metodą batikową, w której za pomocą szpilki osadzonej w drewienku będą nanosić na skorupkę jaja rozgrzany wosk tworząc wzór i barwić wybranym kolorem pisankę.
Uwaga! Uczestnicy proszeni są o przyniesienie 2 ugotowanych jaj.
Tradycyjna palemka wielkanocna:
W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z historią wykonywania tradycyjnych palemek oraz dowiedzą się, że palmy wielkanocne to nie tylko ważny symbol religijny, ale też często owoc artystycznych starań całych rodzin. Natomiast zielone gałązki symbolizowały radość i odnawiające się życie. W części praktycznej uczestnicy warsztatów będą wykonywać kolorowe kompozycje palemek wielkanocnych z żywych gałązek roślin.
Uwaga! Uczestnicy proszeni są o przyniesienie gałązek bukszpanu, forsycji, bazi, brzozy lub innych zielonych gałązek zimozielonych roślin.
Tegoroczne zajęcia mogą się odbyć zarówno w budynku muzeum jak i w formie wyjazdowej w świetlicach, szkołach i placówkach oświatowych. Warsztaty odbędą się w dniach 8 marca – 5 kwietnia 2023 r. Ze swej strony zapewniamy pomoc i fachową poradę. Warsztaty poprowadzi twórczyni ludowa pani Edyta Sak. Na zgłoszenia czekamy w gmachu muzeum lub pod telefonem (25) 798 27 16. Koszt zajęć – 7 zł od osoby.
Serdecznie zapraszamy.
Komentarze